Yeni Bloglarda Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Blog oluşturmak için yapılması gereken adımların 2. konusu ile devam ediyoruz. Yeni başlayan, blog sahibi olmak isteyen kişiler için kaliteli ve bütçeye uygun hosting seçimini sizlere analatacağım. Bir çok webmaster‘ın en büyük sorunu hosting firmalarıdır. Yayına almış olduğu blog’u bir zaman sonra sorun ve sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Elbette sorun ve sıkıntılar hiç yaşanmayacak diyemeyiz. Yeni başlayan arkadaşlar hosting seçerken şu adımlara dikkat etmesi gerekmektedir:

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler [nb]

 1. CPU Limiti / Anlık CPU Limiti
 2. Sunucu Kapsamında DDOS Koruması
 3. SSD Disk Sunucular
 4. Sınırsız Trafik Alanı
 5. Disk Alanı

Yukarıdaki adımları önemli bulduğum için ve ben dahil bir çok kişinin ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaşadığı durumları önem sırasına göre yazdım. Şimdi gelin bunlara detaylı  bir şekilde göz atalım.

[n]1.[nb] CPU Limiti / Anlık CPU Limiti

[o]#[ob] Ben dahil bir çok wordpress kullanıcısının sıkıntı yaşadığı bir durumdur. Peki bu durum neden kaynaklanmaktadır ? CPU artmasının sebebleri :

 • Kullanılan Tema
 • Kullanılan Eklentiler
 • Virüslü Dosyalar
 • Veritabanında Fazla Sorgu Çalışması

Yapacağınız hosting seçiminde CPU limitine yukarıdaki adımlar etki etmektedir. Kullanılan temanın önemi büyüktür. Çünkü yeni bir sitenin temadan yani bir nevi yazılımsal olarak sunucuyu zorlayabilir. Bu durumda yapmanız gereken bilen bir kişi tarafından destek almanız gerekmektedir ve hataların giderilmesi önemli bir noktadır. Kullanılan eklentilerde bu duruma yol açmaktadır. Eklentinin aşırı kullanımı göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kullandığınız eklenti 1 adet olabilir ama CPU fazlasıyla harcayabilir bu durumda göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrı bir durum olarak virüslü dosyalar hem blog’unuza zarar verir hem de işlemciye zarar verebilir, bu durumda ise yine CPU oranı yükselmektedir. Bir diğer durum veritabanı sorgu sayılarının fazla olması. Anlık olarak fazla ziyaretçiniz olduğunu düşünürsek 1 ziyaretçinin yapacağı sorgu sayısını anlık ziyaretçi ile çarptığımızda sunucuya yüklenme olacaktır buda doğru şekilde CPU oranının artmasına yol açacaktır.

[y]Tavsiye :[yb] Sizlere tavsiye etmek istediğim 2 eklenti mevcuttur.

[o]a-)[ob] P3 (Plugin Performance Profiler)

Bu eklenti sayesinde blog’unuzda kullandığınız eklentilerin harcadığı CPU oranını analiz ederek yapacağınız işlemleri analiz sonuçlarına göre yapabilirsiniz. Aşırı CPU harcayan eklentileri kaldırmanız sizin için fayda sağlayacaktır.

[o]b-)[ob] WP Fastest Cache

Yapımcısı Türk olan bu eklenti ön bellekleme sistemi için kullanılmaktadır. Bu sayede kullanılan sorgu sayıları en aza indirgenerek daha önce blog’unuzu ziyaret eden kullanıcılar tarafından güncelleme olmadıysa bir çok sorgu çalıştırılmayacak ve ön bellekte kalan bilgiler ekrana gelecektir. WP Fastest Cache bu zamana kadar gördüğüm ve her açtığım blog’da kullandığım eklentidir. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

[n]2.[nb] Sunucu Kapsamında DDOS Koruması

[o]#[ob] Açtığınız blog’u beğenmeyen, sizi sevmeyen veya kötü şahıslar tarafından sitenize saldırı olabilir. Aslında hosting kullanıcısıysanız sadece siz değil başka bir site sahibine yapılan saldırı aynı sunucudaki tüm siteleri etkileyecektir. Bu durumda hosting firmasının sunucu kapsamlı DDOS korumasına ihtiyaç duymaktadır. Bu durumda blog’unuz kapanmamış ve saldırı yememiş olacaktır ki buda istenilen bir durumdur. O yüzden mutlaka bunada özen göstermelisiniz.

[n]3.[nb] SSD Disk Sunucular

[o]#[ob] SSD disk sunucular sayesinde veri alış-verişi daha kolay olacaktır. Veri aktarımı hızlı olduğu için sisteminizde hızlı çalışacaktır. FTP aracılığı ile işlemlerinizi x2 daha hızlı yapacağınız için buda önemli bir durumdur. Örnek vermek gerekirse ilerleyen zamanlarda bir durum oldu ve acilen site yedeği almanız gerekecek SSD diskli sunucularda daha hızlı veri-alışverişi olacağından dolayı yedeklerinizi yüksek hızda almış olacaksınız ve buda sizi olumlu etkiliyecektir.

[n]4.[nb] Sınırsız Trafik Alanı

[o]#[ob] Yeni başlayan blog sahipler için gereksiz görülsede bir çok kişi yeni başlayacağı için spam botları engellemeyecektir bundan dolayı trafiği dolacaktır ve hosting hizmeti askıya alınacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması için sınırsız trafik alanı almanız sizin için faydalı olacaktır.

[n]5.[nb] Disk Alanı

[o]#[ob] Yeni Blog’unuz için sınırsız disk alanı almanıza gerek yoktur. Zamanla gelişecek olan blog’unuzun  yükleyeceğiniz resimlerden dolayı boyutu artabilir dolayısıyla yeni başlayanlar için 5gb -10gb disk alanı yeterli olacaktır. Zamanla bir üst pakete taşırsınız ve keyfinize bakarsınız.

Özet olarak bakmak gerekirse yukarıdaki özelliklere sahip bir hostingin bütçesi fazla olmaz emin olun. Kendi siteminde sunucularında barındığı anında [y]hosting firması[yb] ile uzun zamandır çalışmaktayım ve herkese tavsiye etmekteyim.

anında hosting ucuz kaliteli hosting

Neden Anında Hosting ? 

 • Güçlü Alt Yapı
 • 7/24 Ticket Ve Telefon Desteği
 • Kesintisiz Sunucular
 • SSD Disk Sunucular
 • %100 Müşteri Memmuniyeti
 • Kaliteli Hizmet – Uygun Bütçe

Ve sonucuna bakacak olursakta %100 güler yüzlü müşteriler. Günden güne kalitesini arttıran bu firmayı ve her sorun sıkıntı yaşandığında (kendi taraflarından kaynaklı olmasa bile) mutlaka müşteri memmuniyetini düşünerek hareket etmeleri beni oldukça sevindiriyor. Hem kaliteli hizmet hem de bütçeye uygun bir hosting firması arıyorsanız mutlaka anında hosting firması ile çalışmalısınız.

Site adresi : http://www.anindahosting.com

Kaliteli ve bütçe dostu hosting sayfası : http://www.anindahosting.com/lin-kurumsal-hosting.php

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

5 comments On Yeni Bloglarda Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Leave a reply:

Your email address will not be published.