WordPress mi ? Yoksa Blogger mı ?

Blog oluşturmak için yapılması gerekenler serisinin 3. adımı olan “WordPress mi ? Yoksa Blogger mı ?” sorusuna cevap vermeye. Her iki blog sistemininde oldukça kullanıcısı fazla fakat bloglarını açma amaçları ve bir çok yapmak istedikleri seçeceği blog scriptini tamamlamaktadır. Bende sizlere her iki sistem hakkında bilgiler vermeye çalışacağım fakat benim seçimim oldukça belli, tabikide WordPress diyorum. İlk önce wordpress’in ne olduğu hakkında bilgi sahip olmak için aşağıdaki tavsiye yazıma bakabilirsiniz. Daha sonrasında bu tercih hakkında detaylı açıklamalar, olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışalım.

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] WordPress Nedir ? [nb]

WordPress mi Yoksa Blogger mı 2

 

Neden WordPress Tercih Etmeliyim ?

Farklı ve fonksiyonel bir siteye sahip olabilmek için, oldukça fazla erişim ve yönetim hakkına sahip olabilmek için ve en önemlisi etkili kazanç sağlamak için. Bir çok web site sahibinin ortak özelliğidir kazanç sağlamak. Emek veriyorsunuz ve karşılığını almanız gerekiyor bu nedenle kazanç sağlamak istiyorsunuz bunun için en ideal yapı WordPress olacaktır. Blogger‘ın da bu konuda üstünlüğü mevcuttur fakat onu blogger başlığı altında açıklıyacağım. WordPress tercihinizde oldukça fazla özellikli siteniz olabilir. Kaynaklardan, eklentilerden, temalardan dolayı hiç sıkıntı çekmeden kolay bir şekilde kavrayarak işlerinizi yürütebilirsiniz. WordPress için sadece alan adı ve hosting seçimi yapmanız gerekmektedir. Bunları seçerken, planlı ve detaylıca düşünülmüş projeyi hayata geçireceğinizi unutmayınız.

[o]Tavsiye Yazı :[ob]

√ [n] Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör [nb]

√ [n] Yeni Bloglarda Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır ? [nb]

Yukarıdaki yazılarıma göz attıktan sonra ön bilgilendirmelere sahip olmuş olacaksınız. Daha sonrasında yapmanız gerekenler bu işe girmenizdeki amacı sorgulamak olacaktır. Bunu neden yapıyorsunuz veya neden yapmak istiyorsunuz. Bu işi para için yapacaksanız gerçekten WordPress kesinlikle tercihimdir ve iyi kazançlar elde eden bir çok blog kullanıcısı mevcuttur. Sadece kazanç amaç olamaz tabiki çünkü amacınız direk para kazanmak ise başarılı olamayacaksınız bunu unutmayın.

wordpress

İlk amacınız emek vererek sevdiğiniz konular hakkında yazılar yazamak olsun. Çünkü bu şekilde hem verimi hemde kaliteyi arttırmış oluyorsunuz. Dolaylı yoldan kazançlarınız yükselişe geçmeye başlıyor ve ziyaretçileriniz yazılarınızdan memnun kalıyor. Bu durumdan sizde ziyadesiyle memnun kalıyorsunuz. Kısa bir özetle geçecek olursak WordPress kullanmak isteyen kullanıcılar ilk önce amacına bakmalı ve maddi harcamaları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Birazdan anlatacağım Blogger’da sadece alan adı sahibi olarak blog sahibi olmayacaksınız bütün panel sizde, yönetim sizde olacak ve hosting hizmetinide siz alacaksınız dolayısıyla ilk başlayan arkadaşlar bunları düşünerek hareket etmesinde fayda görmekteyim. Şimdi gelelim 2. başlığımıza Blogger Neden Tercih Etmeliyim ? 

WordPress mi Yoksa Blogger mı 3

 

Neden Blogger Tercih Etmeliyim ?

Blog yazarlığına ilk adımı atacak arkadaşlar tarafından en çok tercih edilen blog sistemidir. Bunun sebebi hem kolay hemde kaynağı fazladır. Fazla bilgiye ihtiyaç yoktur dolayısıyla kullanıcıların işine gelmektedir. Peki sadece yeni blog yazarlarımı Blogger tercih ediyor. Bunun cevabı tabikide “Hayır”. Blog yazarlığından her hangibir maddi beklentisi olmayanlar bu işi gerçekten zevk için yapan kullanıcılar tarafındanda seçilmektedir. Blogger’ın bir üstün özelliği Google servisi olmasından kaynaklanmaktadır. Söylenenlere göre daha hızlı index aldığı ve kolay adsense hesabı sahibi olunduğu denilmektedir ve bir çok tecrübe bunları doğru kılmaktadır. Bu işten para kazanmayı isteyen yaş ortalaması düşük kardeşlerimizde bu blog sistemini tercih etmektedir. Çünkü hosting aylık veya yıllık hizmet bedeli bütçelerini aşabilmektedir veya uğraşmak istemiyorlardır. O yüzden kolay yoldan para kazanma iç güdüsü uyandığı için tabikide basit sistemi tercih etmektedirler.

WordPress mi Yoksa Blogger mı 2

Aslında işin özüne bakılınca tamamen tercih ve kullanım şekli gibi düşünebiliriz. Amaçlarınız ve durumunuza yönelik hareket etmenizde büyük fayda sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse, bir kurumsal firma için Blogger sistemi kullanamazsınız. Bunun sebebi kısıtlanmış yönetim paneli olmasıdır. Bir firmanın tüm yönetiminin kendisinde olması gerekmektedir ve bu yüzden WordPress tercih edilebilmektedir. Yapacağınız projelere göre doğru tercihler yapmalısınız ve yaptığınız işlere önem göstermeniz gerekmektedir. Bu işten kazanç amacı güdmeyen arkadaşlar için zaten Blogger sistemi bellidir ve 1 hesaptan başkasına ihtiyaç olmamaktadır.

Son bir tavsiye daha vermek istiyorum. Blog yazarlığı yapacak olan arkadaşlar bu işi gerçekten aksatmadan ve severek yaparsa hem kişisel gelişimlerinde hem diksiyon gelişiminde etkili rol oynamaktadır. Günden güne yazılarınızın daha etkili, anlamlı olduğunu göreceksiniz. Kaliteli bir blog yazısı oluşturmak için aşağıdaki vermiş olduğum tavsiye yazımı incelemeniz sizlere önemli tecrübeler kazandıracaktır.

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] 5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak [nb]

Unutmayın bu işi severek ve gönülden yaparsanız gerçekten günden güne artan takipçilere ve belli bir kitleye hitap edebilirsiniz. Bloglarınızda başarılar diliyorum, iyi çalışmalar.

HGS, kartla geçiş sisteminin yerine gelen ve 5 yıldır kullanılan otoyol ve köprülerden geçişi sağlayan özel bir sistemdir. Araçların ön camına ve ruhsatına eklenerek ya da kart tipi şeklinde kullanılarak kolaylık sağlayan hızlı bir geçiş yöntemidir. Pilsiz, ince ve çipli bir yapıdadır. Her geçiş ve araç için belli başlı ücretler belirlenmiştir. HGS’ye sahip olduğunuz takdirde, bakiyeniz üzerinden bu ücretler her geçişinizde düşürülecektir. Ziraat Bankası ile HGS yükleme ve satın alma işlemleri yapabilmeniz için, Ziraat kredi kartı, kredili mevduat hesabı ya da vadesiz mevduat müşterisi olmanız gerekmektedir.
Ziraat Bankası web sitesi kapsamında, HGS’ye dair her sorunun cevabını bulabileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Burada yatırmanız gereken ücretten, bankaya başvuru sürecinize kadar her şey yazılmaktadır. HGS yükleme ve etiket sahibi olmak için Ziraat Bankası’nın dönem dönem kampanyaları olmaktadır. Ocak ayının ilk haftasında sona eren bir ücretsiz HGS kampanyası bulunmaktaydı. Kampanya kapsamında kredi kartı, veya mevduat hesabına otomatik ödeme talimatı veren müşterilere HGS etiketi ücretsiz olarak sunulmuştur. Kampanya kapsamında her müşteri azami 3 adet etikete sahip olabilmektedir. Site üzerinden aynı şekilde yeni kampanyaları öğrenebilirsiniz.
Ziraat Bankası HGS Hizmeti Sunuyor
Alınan HGS etiketleri tek kullanımlık olmaktadır. Yapısal özellikleri nedeniyle araç camından çıkarıldığı an aktifliğini yitirmektedir. Sahip olduğunuz eski etiketin bakiyesi de yenisine artık aktarılabilmektedir. Bunu Ziraat üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Etiketiniz zarar gördüğünde ise, bankaya başvurarak bakiyenin aktarımını talep edebilir, etiketiniz garanti altındaysa PTT üzerinden ücretsiz değişim isteyebilirsiniz. HGS bakiye yükleme işleminizi yenilemediğiniz takdirde geçişlerde kaçak konumuna düşersiniz. Bu durumda PTT tarafından kartınız kara listeye alınır, 15 gün içinde ödemesi yapılmazsa araç sahibine ceza olarak eklenir. Bunun olmaması için Ziraat Bankası üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Tüm bu işlemleriniz için Ziraat internet bankacılığını, mobil uygulamalarını ve Ziraat müşteri hizmetlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu kanallar üzerinden borç ve ceza sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz. HGS etiketinizin bakiye olmasına rağmen okunamaması durumunda ise, plaka üzerinden tespit yapılarak kartınız üzerinden düşüşü sağlanmaktadır.
Her aracın boyutuna ve aksına göre KGM üzerinde belli bir sınıflandırması vardır. Bu sınıflandırma aynı zamanda ödenecek tutarları da belli etmektedir. Otomobil sahipleri 1.sınıfa dail olmakla birlikte hgs yükleme için ilk seferde en az 30 TL aktarmalıdır. İkinci sınıftaki araçlar ise 37.5 TL ödemek durumundadır. Üçüncü sınıf 53 TL ve aynı miktarlarda artarak araç sınıflarına göre bölünmektedir. Motosikletler ise HGS’ye sonradan dahil olmuşlardır ve ücretleri de birinci sınıfın yarısı kadar olmaktadır. Ziraat Bankası üzerinden yapılan ödemelerde de paralel miktarlar alınmaktadır. Başvuru için de hesabınızın olmasının haricinde birtakım belgeler gereklidir. Gerçek kişiler için, araç ruhsatının aslı ya da fotokopisi ile kimlik bilgileri gerekmektedir. Tüzel kişiler için ise, araç ruhsatının aslı ya da fotokopisi, yetki belgesi ve imza sirküleri gerekmektedir. Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınız ile verdiğiniz belgelerdeki tüm bilgilerin birebir uyuşması gerekmektedir. Sadece kendi aracınıza HGS satın alabilirsiniz fakat isterseniz birden fazla HGS sahibi olabilirsiniz. Bilgilerinizin uyuşması yeterli olacaktır. Ayrıca, aracınızın kesinlikle HGS aldığı sınıfa uyumlu olması gerekmektedir.

15 Yorumlar

 1. Ayazhan MERTOĞLU 17 Mayıs 2016
 2. Gizli Özne 13 Haziran 2016
  • Teknik servis 8 Eylül 2016
 3. Uydukafa 24 Haziran 2016
 4. Ali 4 Ağustos 2016
  • Alihandro 4 Ağustos 2016
 5. Hakan Yıldız 16 Ağustos 2016
 6. Ders Ehli 20 Ağustos 2016
  • Alihandro 21 Ağustos 2016
 7. Tumblr Takipçi 17 Eylül 2016
 8. ozan köroğlu 25 Eylül 2016
 9. Akif Turan 30 Eylül 2016
 10. Gökhan TEPE 17 Ekim 2016
 11. Ahmet Fahri Bal 18 Ekim 2016
 12. Ali 16 Kasım 2016

Leave a Reply