UÇUŞUMUZU NASIL UCUZA GETİRİRİZ?

Havayolu arama motorları, en ucuz bileti bulmak için tüm dünyayı aramanızı gerçekten kolaylaştırdı – artık elle arama yapmak zorunda değilsiniz. Bazı uygulamalar, evinizdeki havalimanına girmenizi ve üzerinde tüm uçuşların bulunduğu dünyanın haritasını görmenizi sağlayan “Keşfet” aracını sunar; Google Flights’ın da benzer (ve daha iyi) bir özelliği var. Nereye gitmek istediğinize (yani evden başka herhangi bir yere) esnekseniz planlamanıza başlamak için harika araçlar bunlar.

Uçak bileti ile ilgili; gitmek istediğiniz yer ve zaman konusunda esnek olduğunuzda, o anlaşmayı bulup kullanabilmeniz mümkün olacak.

Bir kerede bir yere kilitlendiğinizde, ortaya çıkan her fiyatla sıkışırsınız. Hiçbir taktik bunu değiştiremez. ANCAK esnek hale geldiğinizde aniden tüm dünya size açılır ve inanılmaz ucuz uçak bileti bulacaksınız!

Yıllar önce, kıtalar arası uçmak istiyorsan, çoğunlukla geleneksel pahalı havayollarıyla sıkışmıştın. Bu artık doğru değil. Bütçe dostu hava yolu şirketleri, artık çok uzun mesafeli güzergahlara hizmet ederek, dünyanın her yerine küçük paralar kazandırıyorlar. Amerika’da yalnızca bir avuç bütçeli havayolu firması var. Fakat Avrupa ve Asya’da daha fazlası var ve rekabet, fiyatlar da o oranda düşük tutuluyor. Birçok kez, bu düşük maliyetli havayolu ücretsiz bilet sunuyor – sadece vergileri ödersiniz.

Bütçe havayollarıyla uçmak, mümkün olduğunca “ana dallara” uçmak için iyi bir alternatiftir. Daha az para kazanırsınız, ancak bir pakette fiyattan tasarruf edebilirsiniz.

Sadece ücret ödemeye dikkat edin. Para kazanma şekli bu, kurallarını yerine getirmezseniz devasa bir ücret ödersiniz! Bütçeli, havayolları, kontrol edilen çantalar, havalanmaları, biniş kartınızı yazdırma, bir kredi kartı kullanarak ve kurtulabilecek başka bir şey için ücret talep edecektir. Fiyatın daha büyük bir taşıyıcıdan daha düşük olduğundan emin olmak için bilet masraflarını ve ücretlerini eklediğinizden emin olun. Tüm bu hesaplamaları yaptıktan sonra bütçeli hava yollarının gerçekten de ‘bütçeli’ olduklarına kanaat getirebilirsiniz. Hava limanında ve uçakta bir şey yiyip içmemeye dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyarmamıza gerek var mı?

Şimdi gelelim asıl konumuza, uçak bileti satan bir çok site mevcut. Bunların bir çoğu kızışan piyasada size acentelik etmeye çalışan firmalar. Ortalama fiyat performanstan anlayan, optimum kelimesinin ne demek olduğunu az çok bilen vasat bir türk genci olarak bu tip siteleri kullanmanın, fiyat araştırması, piyasa kontrolü ve nerde ne oluyor konulu kısa bir check out tarzı bir yaklaşıma hizmet ettiği aşikar. Her türk genci gibi, ben de paramın kıymetini sorguluyorum ve fiyatları compare yapan sitelerden tek tek kontrol ediyorum. Bununla alakalı en sevdiğim sitelerden biri de akillisecim.com dur.

Bu siteyle özellikle yurt dışı uçak bileti alacaksanız, özellikle ucuz olsun diye aktarmalıları en ideal şekilde araştırıyorsanız, merge işlemi yapmak ihtiyacınız varsa çok işlevsel bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu tarz uçak arama sitelerinde ekstra bazı özellikler de bulunuyor. Örneğin araç kiralama fonksiyonu da oluyor. Siz gittiğiniz yerde indiğiniz havaalanında doğrudan ön ücretini ödediğiniz aracı kapı çıkışı teslim alıp programınıza devam edebiliyorsunuz. Araç kiralamanın konforu kesintisiz seyahat ile birleşince gayet tatlı oluyor. Otel kiralama yine bu sitelerde bulunan harici özelliklerden bir tanesi daha. Araç kiraladınız, gittiğiniz oteli aramak da tat kaçırıcı olacaktır. Gittiğiniz yerde mis gibi kiraladığınız araçla önceden rezerve yaptığınız odanıza gidip rahatça uyuyabilirsiniz.

Ekonomik refah size özgürlük verir mi, bu açıdan bakıldığında evet verir. Ama karma karışık bir ülkede yaşıyorsanız, ekonomik refahınız garanti altında olmaz. Makuliyet ölçüleri insan hayatını dengede tutmak için değerli ve önemlidir. Temel hak ve özgürlükler konformist yaşamak isteyen kişiler için olmazsa olmaz şartlardır. Bu da benim eyyorlamam. Bir de bazı sitelerde kullanıcıya, özellikle canı gezmek isteyen son tüketicilere seyahat fikri veren linkler koyuyorlar. Bu şekilde bölüm ihtiva eden siteler bile var. Dolayısıyla bu tarz bir acenta sitesinde her türlü ihtiyacınızı, seyahate dair tüm gereksinimlerinizi tek kalemde karşılamış oluyorsunuz. Genelde bu tarz sitelerde minimalist bir yaklaşım sergileniyor. Kocaman resim, büyük yazılar, flash bir arka plan.. bunlar birleştiğinde size geriye kocaman boşluklara varış ve gidiş bölgesini yazmak kalıyor.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Leave a reply:

Your email address will not be published.