Sitem Google Aramalarında Çıkmıyor Diyorsanız

Webmaster ve bu işe yeni girmiş arkadaşların genel sorunlarından bir tanesi de; ”İnternet sitem Google arama sonuçlarında çıkmıyor ne yapmalıyım?” Google, adı üstünde Google. İnternetin babası, efendisi. Ne derse onu yapmak zorundasınız. ”A” dese siz gidipte ”B” yaparsanız Google size tekmesini koyar yani sizi cezalandırılır. Bu tür olaylardan uzak durarak hızlı bir şekilde Google’da internet sitemizi nasıl belirgin hale getireceğiz gelin hep birlikte bu yazımızda öğrenelim.

google-seo
Google yani yukarıda da dediğim gibi internetin babası ve efendisi. Ne var ne yok herşey ondan soruluyor. Karşısına kaç tane babayiğit arama motoru çıktı fakat hiç biri onun kadar olamadı. Yandex, Bing, Yahoo derken Google’ın önemi ve sırası hiç aşağılara inmedi. Bu arama motoru üzerinde genel bir sorun var. ”Benim internet sitem niye arama motorlarında gözükmüyor?” Bak güzel arkadaşım bu sorunun cevabı zaten sorunun içerisinde. ”Siten yeniymiş” İndex alman bi hayli geç olacağı için Google gibi arama motorlarında da gözükmen biraz zor olabilir. İlk başta sitene verdiğin o önem, ihtişam ve şehvetle ilerlersen bu iş oldu bil. 1 aylık, 3 aylık veya 6 aylık siteler açma. Açtığın site en az 2 yıllık olsun ve alan adını kayıt ederken bu şekilde kaydet. Unutma; ”Alan adı denilen bu şeye Google’da çok fazla önem veriliyor. Alan adını ne kadar uzun süre kayıt edersen Google’da bir o kadar fazla değerlenirsin.” Yani der ki Google; ”Bu adam bu sektöre yatırımlık giriyor, sağlam bir site kuracak.” Yani sinyaller direk bunu gösterir.

sitem-google-aramalarında-çıkmıyor
Sitenin arama motorlarında gözükebilmesi için sitenizin robots.txt ve htaccess dosyası olması gerekiyor veya index dosyanızın içerisinde bazı botların kodlarını yazmanız gerekiyor. Bu kodlar; ”Sitenize girdiği zaman neyi indeksleyecek, nereye bakacak” bunun gibi kodlar. Bu kodları bu dosyaların içerisine yerleştirdikten sonra yavaş yavaş ilerlemeye başlıyorsunuz ve bir zamandan sonra sitenize eklemiş olduğunuz tüm konular indekslenmeye başlıyor. Bu arada Google’ın kafasını karıştırmayın. Bir gün saat 10’da içerik eklerken diğer gün saat 7’de içerik eklemeyin. Bir standartınız, bir düzeniniz olsun ve bu şekilde ilerlemeye kaydedin.
Bunların haricinde birde Google’ın hizmetlerinden bir tanesi olan Google Webmaster Tools’u kullanabilrisiniz. Google Webmaster Tools sayesinde indexlerinizi yani sitenize eklemiş olduğunuz konuları daha hızlı bir şekilde indeksletebilirsiniz.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

5 comments On Sitem Google Aramalarında Çıkmıyor Diyorsanız

Leave a reply:

Your email address will not be published.