Rakip Analizi Nedir ? Rakip Analizi Nasıl Yapılır ?

Rakip Analizi Nedir ?

Rakip analizi, oluşturacağınız veya oluşturmuş olduğunuz markanız (web siteniz) için önemli bir rol oynamaktadır. Rakip analizi sayesinde markanızın eksiklerini görerek geliştirmeye yönelik işlemler yapabilirsiniz. Rakiplerinizin önüne geçebilmek için onların yapmış olduğu çalışmaları bilmeniz gerekmektedir ve çizeceğiniz yolda ona göre adımlar atarak hareket etmelisiniz. Bu yapacağınız işlemler sizi ileriye taşıyacaktır. Rakip analizi sayesinde markanızın gelişmesinde gerçekten önemli rol almaktadır. Bir marka oluşturmadan önce mutlaka rakip analizinin yapılmasını tavsiye etmekteyim.

Rakip analizini gerçekleştirebilmek için rakibinizi yakın şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Sosyal medya hesapları, web sayfasını yakın ve detaylı şekilde takip ederek yapılan çalışmaları görmeniz gerekmektedir. Bu durumda rakibinizin zayıf yönlerinide incelemeniz size olumlu sonuç çıkartacaktır.

rakip analizi nasıl yapılır

Rakip Analizi Nasıl Yapılır ?

[n]1-[nb] İçeriklerin İncelenmesi

Rakip analizinde etkili bir faktör olan içerikler bildiğiniz üzere ziyaretçi kaynağıdır. İçeriklere verilen değer ne kadar fazla olursa popülerlik doğru şekilde yükselecektir. Rakibinizin içerik incelemesini yaparken ilk önce içeriklerin hangi kategoride yer aldığına bakmanız gerekmektedir. Markanız ile ilgili kategori bulunuyorsa ilk öncelik o kategori olmalıdır. Markanızın kalitesini arttırmak için içerik seçimi rakibinize yönelikte hedef almalıdır. Genellikle kullanıcıların ilgisini çeken içerikler rakibinizin paylaştığı içerikler ile aynı olması size + sağlamayacaktır. Bir farklılık olması gerekmektedir.

 

[o]#[ob] İçeriklerin Değerlendirilmesi

İçerik analizi yaparken kendinize sormanız gereken 2 önemli soru bulunmaktadır. Rakibiniz ne sıklıkla içerik yayınlıyor ?  Ve Rakibinizin oluşturmuş olduğu içerik ne kadar ? İlk adımda bu sorulara cevap aramanız değerlendirme sürecinin %80 lik kısmını tamamlayacaktır. Rakibinizin içerik kontrolünü yaparken toplam içerik sayısı mutlaka önemli rol almaktadır. Rakibinizin güncelliğini göz önünde bulundurunuz. Güncel kalmak rakibiniz için olumlu ise sizin içinde olumludur. Güncel bir marka her zaman ön plana çıkar ve kullanıcılar arasında alışılmış bir durum halini alacağından dolayı markanız akılda kalıcı olur.

 

[o]#[ob] İçeriklerin Kalitesi Nasıl ?

Rakibiniz için yapacağınız analizde önemli bir faktörde kalitedir. Bir markanın kalitesini belirleyen en önemli faktör içeriktir. İçerik kalitesine bakarken şu soruları cevaplamanız sizlere yardımcı olacaktır.

 • İçeriklerde anlatılmak istenen nedir ?
 • İçerikler uzun mu yoksa kısa mı ?
 • Yayınlanan içeriklerde yazım ve anlatım hataları mevcutmu ?
 • İçerikleri kim hazırlıyor ?
 • İçeriklerin anlaşılması kolay mı ?

Bu sorulara cevap verdiğimizde içeriklerin kalitesi hakkında bilgi sahibi olmuş olacağız tabi sadece bunlar yetmiyor içeriklerin Arama motoru optimizasyonu için yapılmış çalışma bilgilerinede ihtiyacımız var. İçerik kalitesi SEO açısından uygun içerikmi veya  içerik için SEO çalışması yaptırıldımı bunları bilmemiz gerekmektedir.

seoda rakip analizi

 

[n]2-[nb] SEO Çalışmalarının İncelenmesi

Yukarıdaki sonuçlar sizler için olumsuz rakip için olumlu sonuçlar ise daha doğrusu rakibiniz doğru adımlarda devam ediyorsa 2. adım olarak SEO çalışmalarını incelememiz gerekiyor. SEO çalışmasını incelemek için bazı kriterlere bakmamız gerekmektedir.

 • Sayfanın Başlığı
 • Konu Başlığı
 • Konu İçerisinde Kullanılan Başlıklar
 • Konu İçerisinde Kullanılan Anahtar Kelimeler
 • Sayfa URL Yapısı
 • Görseller İçin Kullanılan Metinler
 • Konu içerisinde kullanılan dış bağlantı linkleri
 • Sayfanın aldığı backlinkler

Bu adımları sırasıyla yaptığınızda içerik sayfasının belirli kriterlerine göz atmış ve konu hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Rakibin yapmış olduğu çalışmaya bakıyoruz ve sonuca göre hareket ediyoruz. Son zamanlarda bir çok kişi markanın alt sayfalarına önem vermeye başladı ve makale içerisinde anahtar kelimeye yoğunluk vermeye başladı sizlerde bunlara dikkat ederseniz sevinirim önemli bir hususdur.

sosyal-medya-hesapları-rakip-analizi-nedir

 

[n]3-[nb] Sosyal Medya Hesaplarının Kontrolü

Rakibinizin sosyal medya hesaplarındaki aktifliğinden tutunda takipçisine kadar araştırmanız gerekmektedir. Hatta bu takipçilerin organik mi yoksa bot ile mi yapıldığını bile öğrenmeniz sizler için önemli bir husustur. Sosyal medyanın marka gelişiminde etkisi büyüktür. Markanızı yükseltmek ve başarılı bir iş çıkartmak için insanlara duyurarak, güncel kalarak sürekli olarak online ve etkili ziyaretçi trafiğine sahip olabilirsiniz. Sosyal medya kontrolü gerçekleştirirken göz önünde bulundurmanız gereken önemli siteler :

 • Facebook
 • Twitter
 • Google +
 • İnstagram

Son zamanlarda instagram’da çok etkili bir platform oldu. Genellikle facebook ve twitter hesaplarında etkili olan marka sahipleri instagram’a yönelsede sizlerinde yönelmesi durumunda markanız için oldukça fayda sağlayacaktır.

Özet olarak Söylemek gerekirse rakip analizi yaparken aslında kendi markanız için yapacağınız işlemleride sıralamış bulunmaktayız. Çünkü rakibinizin yapacağı işlemi sizinde yapmanız gerekiyor geride kalmamanız için bu yapılan işlemlerin üstüne rakibin çalışma yapmadığı bir alanda da faliyet göstererek + kazanıyorsunuz bu da sizin için bir avantaj oluyor.

 

Rakip Analizi Yaparken Kullanabileceğiniz Araçlar

alexa nedir rakip analizi

 

[o]#[ob] Alexa (alexa.com)

Alexa bir çok webmasterın sürekli olarak kullandığı günlük olarak takip ettiği ülke ve dünya sıralamasını bunun yanında backlink sayısını gösteren, bunun yanında web sitenize giren kullanıcıların [y]%[yb] delik dilime göre hangi kaynaktan geldiğini gösteren  bir araçtır. Rakip analizi yaparken rakibin sıralamasına göz atabilirsiniz.

majestik-seo nedir rakip analizi nedir

 

[o]#[ob] Majestic SEO (majestic.com)

Sürekli olarak takip ettiğim çok kullandığım SEO analiz aracıdır. Rakibinizin Trust Flow ve Cıtatıon Flow değerlerini görebilirsiniz. Backlink sayısınıda görebiliyorsunuz fakat alınan backlinklerin nofollow veya dofollow değerine hatta silinip silinmediğine kadar detaylı ayrıntasına kadar inceleyebiliyorsunuz. Kesinlikle öneriyorum.

 

ahrefs nedir rakip analizi nedir

[o]#[ob] Ahrefs (ahrefs.com)

Ücretsiz sürümünden sonra 4-5 ay önce tamamen ücretli sürüme geçen ahrefs gerçekten verileri sıklıkla güncelleyerek sizlere backlink ve domain popüleritesini gösteren ayrıntılı bir arama motoru aracıdır. Rakip analizinde gerçekten işinize yarayacak en iyi araçlardan bir tanesindir. Bunun yanı sıra sosyal medya analizinide gerçekleştirmektedir. Rakibin sosyal medya analizi ile birlikte tüm değerlerini rahatça görebiliyorsunuz. Alexa gibi kendi sıralmasıda mevcuttur. Rakibin ahrefs sıralamasınıda görebiliyorsunuz.

rank-signals nedir rakip analizi nedir

 

[o]#[ob] Rank Signals (ranksignals.com)

Alexa değerlerini ve rakibin tüm alınan backlinklerini pageran değerlerini gösteren sadece üye olarak görebileceğiniz ücretsiz kullanılan bir araçtır. 15 günde bir yenilenmektedir Majestic SEO kadar  ayrıntılı backlink analiz etmiyor sadece alexada gözüken backlinklerin nereden alındığını detaylıca gösteren bir araçtır.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

2 comments On Rakip Analizi Nedir ? Rakip Analizi Nasıl Yapılır ?

Leave a reply:

Your email address will not be published.