Mutluluğunuzu Pasta İle Güçlendirin

Özel günlerimizin vazgeçilmezlerinden birisi olan pastalar, yıllardan beri tüketilmektedir. Son zamanlarda bir sanata dönüşen pasta yapımı ise oldukça ince detayları ve el becerisini gerektirmektedir.

Pasta, insanların ekmeği ilk bulduğu zamanlarda çeşitli tatlar kullanarak ekmeği tatlandırması sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle antik dönemlerde gelişmeye başlayan pastacılık, kakao ve şekerin bol bulunması sayesinde gün geçtikçe ilerlemiştir. Pastaların temelini oluşturan kekler, fırınlamanın da gelişmesiyle pasta sanatının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Gün geçtikçe daha farklı ve lezzetli üretilen kekler sayesinde, pastalar da sofralarımızın vazgeçilmez bir tadı olarak dünya yemek tarihine geçmiştir.

Mutluluğumuzu pasta ile paylaşıyoruz

Önemli günlerimizin vazgeçilmez yiyeceklerinden birisi olan pastalar, insanların en keyifli zamanlarında hep yanlarında olmuştur. Tadı, görünüşü ve kokusu ile insanı cezbeden pasta; zaman geçtikçe bir sanata dönüşmüştür.

Temel maddesi kek olan ve en lezzetli hamur işlerinden birisi olarak kabul edilen pastayı yaparken ve satın alırken de birçok noktaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Öncelikle kullanılan malzemelerin sağlıklı ve taze olması, pasta yaparken ya da satın alırken dikkat etmemiz gereken en önemli kurallardan birisidir.

pasta2

Peki pasta yapımında nelere dikkat etmeliyiz?

Pasta yaparken öncelikle kullanacağımız tarife dikkat etmemiz gerekmektedir. Tarifin dışına çıkacaksak bunu da oranlara iyice bakarak yapmalıyız.

-Daha sonra pasta yapımında kullanacağımız malzemeleri satın alırken taze ve sağlıklı olanları tercih etmeliyiz. Çünkü malzemeler direkt olarak pastanın lezzetini etkileyecektir.

-Pasta yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise unun iyice elenmesidir. Çünkü elenmiş un ile yapılacak olan kek hamuru daha basit bir şekilde işlenebilir.

-Kekin hamuru hazırlandıktan sonra fırına verildiği zaman asla fırının kapağı açılmamalıdır. Bu kekin kabarmasına engel olur.

-Gelelim kekin pastaya dönüştürülme aşamasına. Bu aşamada hangi tip pasta yapacağınıza göre bir plan belirlemeniz gerekmektedir. Bazı pastalar direkt olarak ıslatılırken, bazılarının da üstüne sadece krema dökülür. Bunu iyice analiz ettikten sonra keki pasta haline getirmeye başlayabilirsiniz.

-Eğer pastaya krema dökecekseniz mutlaka kremanın ılık ya da soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sıcak krema pastanın hamurunu yumuşatacak ve lezzetli olmasını engelleyecektir.

-Krema sürülürken kalın bir tabaka oluşturmamaya dikkat etmek gerekir. Çünkü pastanın içine ekleyeceğiniz meyve ya da kuru yemişlerin bu krema arasına gömülmemelidir. Bu pastanın görüntüsü açısından önemli bir detaydır.

-Son olarak pasta dolaba atılarak soğumaya bırakılır. Daha sonra ise üstü isteğe göre pasta süsü malzemeleri kullanarak süslenmelidir.

Pasta satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

-Pasta satın alırken öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken konu tazelik ve pasta yapımında kullanılan malzemelerin kalitesidir. Ucuz, bayat ve kalitesiz malzeme kullanılarak yapılan pastalar hem lezzetsiz olmakta hem de sağlığımıza büyük zararları bulunmaktadır.

-Uzmanlar, açık olarak satılan pastaların tüketilmemesi gerektiğini de söylüyor. Açıkta satılan pastaların hijyenik olmadığını ve içerisinde çeşitli mikroplar barındırabileceğini ifade eden sağlıkçılar, bu ürünlerin tüketilmesi halinde vücudumuza zarar verebileceğini belirtiyor. Özellikle sıcak havalarda mikropların daha kolay yayıldığını belirten uzmanlar, yazın pasta seçerken daha dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

-Pastaların tazeliği de oldukça önemli bir konudur. Satın alınacak pastanın taze olup olmadığını da pastaya bakarak anlayabiliyoruz. Bayat pastaların üstünde bulunan kremalar ya da soslar solmuş, erişmiş ve çatlamış bir halde oluyor. Taze pastanın kreması ve jölesi ise oldukça canlı duruyor.

-Pasta satın alırken mutlaka içerisinde ne bulunduğunu da sormak gerekiyor. Bazı gıdalara alerjisi olan insanlar pasta satın alırken tehlikeli bir durumda kalabiliyor.

Tüm bu sorunlar karşısında alabileceğiniz en basit önlem ise pastanızı “güvenilir” bir pastaneden satın almak olacaktır. Kurumsal, köklü ve kaliteli yerlerden pasta almaya çalışın. Livapastacilik.com gibi bilindik bir markanın internet sitesinden de çevrimiçi olarak sipariş verebilir, kapınıza kadar teslim alabilir hatta özel pasta siparişi verebilirsiniz.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Leave a reply:

Your email address will not be published.