Freelance Çalışanlar İçin Kartvizitin Önemi

Bu ikilinin önemini yazımızın sonunda çok daha iyi anlayacaksınız. Aslında her iş için önemli olan kartvizit freelance çalışma alanı için vazgeçilmezdir. Bu yazımızda freelance çalışanlar için kartvizitin önemi vurgulanacaktır. Bu konu başlığından önce Freelance nedir? Kimler için uygundur? Nasıl yapılmalıdır gibi alt başlıklara cevap bulalım. Bunun ardından Freelance ve kartvizitin birbiri için önemine sıra gelecek. Tümevarım yöntemi ile bu yazımızda sorularınıza cevap bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Freelance çalışma ne demektir?

Freelance çalışma dışardan bakıldığında çok havalı bir çalışma şekli gibi gözüken bir çalışma şeklidir. Homeofis ya da şirketlerin içinde kendi belirlediğiniz zamanlarda çalışma şeklidir basit tanımıyla. Çok havalı bir çalışma şekli değil mi? Patron yok, çalışma saati zorunluluğu yok, başarımızda başarısızlığımızda bize ait.

Freelance çalışma şekline kimler uygundur?

Herkesin hayali gibi gözüken freelance gözüktüğü kadar kolay olmayan bir tercihtir aslında. Disiplinli olmak gerekir. Patron olmasa dahi kendi işimizin patronuyuz sonuçta. Zamanını verimli kullananlar için uygundur ya da yalnız çalışmaktan hoşlananlar için ve mutlaka halkla ilişkileri güçlü olan kişilerin seçeceği bir tercih olmalıdır. Halkla ilişkiler ile kartvizit bastırma konusunun önemine değineceğiz.

Ancak 8, 00-17, 00 çalışma saatlerini kendine uygun bulan. Kesin bir maaş miktarı olunca güvende hisseden kişiler için uygun bir çalışma şekli değildir. Ayrıca grup çalışmalarında başarılı olanlar içinde çok başarılı olabilecekleri bir alan değildir çünkü freelance çalışma şeklinde çoğunlukla yalnız çalışılır.

freelancekartvizitonemi

Freelance çalışanlar için kartvizitin önemi nedir?

Bu konuya detaylı olarak değinmek istiyorum. Eğer iş tercihi olarak bu konuyu seçecekseniz öncelikle bilmeniz gereken önemli konular var. Yazımızda daha öncede değindiğimiz üzere freelance çalışma şeklinde yalnız çalışırız ve patronumuzun bize vereceği bir iş yoktur. Bu yüzden işimizi kendimiz bulmalı, müşterilerimizle kendimiz diyaloğa geçmeli ve kendimizi tanıtarak bir tercih sebebi olma konusunda güven sağlamalıyız.

Hazır işimizde bile kendimizi tanıtmak için kartvizite ihtiyaç duyuyoruz. Bu düşünüldüğünde Kartvizitin freelance çalışma şeklinde ki önemini kavramış olmalısınız. Freelance çalışmaya karar verdiyseniz eğer öncelikle buna normal çalışma şeklinizden ayrılmadan başlamalısınız. Çünkü İlk başlarda düşünülen ve hayal edilen tutarlar elinize geçmeyecektir.

Freelance çalışma şeklinde kendi müşterinizi kendiniz bulursunuz. Bunu birebir ya da internet üzerinden yapabilirsiniz. Birebir müşteri ziyaretlerinde kendinizi ve işinizi tanıtmak için kartvizit matbuu olmalıdır. Müşterilerinizin elinde sizi ve işinizi en iyi şekilde açıklayan, iletişim bilgileriniz bulunduğu farklı ve akılda kalıcı bir kartvizit olduğunda çok daha başarılı bir giriş yapmış olursunuz.

Kartvizitlerin baskı tercihlerini kendiniz yapmalı en iyi şekilde kendinizi ve işinizi kısaca tanımlayacak şekilde matbuu olmasına özen göstermelisiniz. Baskı halindeki kartvizitlerinizi kontrol etmeyi ve bir örnek istemeyi unutmayınız.

Freelance çalışma şeklini tercih edenler için en önemli olan akılda kalıcı olmaktır. Akılda kalıcı olmak içinde bazı metalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da kartvizit olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle bu iş alanını seçen okurlarımızın aile ve arkadaş çevresinin desteğini almaları gerekmektedir. Bunun sebebi ise bu iş kolunda adımızı duyurmak için tanınmış olmak sosyal ve yaşamsal bir tanıdık çevresinin geniş olması gerekmektedir. Bu konuda en çok onlar destek olacak ve iş hayatınızda müşteri bulmanız için yardımları olacaktır. Özenle basılmış olan kartvizitlerimizi eşimize dostumuza vererek tanınmışlığımızı arttırabilir ve müşteri bulma olasılığımızı yükseltmiş oluruz.

Freelance çalışanlar için kartvizin önemi kısaca: müşteri bulmamızın kolaylaşmasını sağlamak, dikkat çekmek, profesyonel bir izlenim oluşturmak, akılda kalıcı olmak ve bizimle kolaylıkla iletişime geçilmesini sağlamaktır. Daha birçok yardımı vardır bize kartvizitimizin.

Adresi olmayan bir çalışma şekli düşünüldüğünde bize en kolay ulaşma şekli sizce de kartvizit değil mi? Normal çalışma şekli göz önünde bulundurulduğunda hazır bir iş yok, işi bize bulan patronumuz yok, sürekli olan yapmamız gerek bir iş yok, daimi müşterimiz yok. Bu gibi dezavantajlar ilk başlarda bu çalışma şeklinde bize zorluk çıkaracak olsa da. Sabırlı ve inançlı çalışma şekli ile freelance çalışma şekli bize çok rahat bir ortam sağlayacaktır.

Yazımız da daha önce de değindiğimiz gibi İlk başlarda kendimizi tanıtmak, müşteri bulmak, iletişim bilgilerimizi yaymak ve bu işte kararlı olduğumuzu akılda kalıcılığın bizim için önemli olduğunu gösteren kartvizitlerimizi bastırmalı ve freelance çalışmanın tadını çıkarmalıyız. Freelance çalışanlar için kartvizitin önemi küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Bu hayallerimizin işinde başarılı olmak için tanınmak ve doğru tanınma araçlarının seçilmesinin önemini unutmamalıyız.

 

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

3 comments On Freelance Çalışanlar İçin Kartvizitin Önemi

  • Freelance çalışanların % 95’i vergi vermediğinden kartvizite bile gerek duymuyor.

  • Bence herkes için çok gereklidir kartvizit.Hatta bahsetmiş olduğunuz gibi freelance çalışanlar için.Çünkü normal çalışanların müşteriye ulaşım yolları çok geniş.Freelance çalışanlar ise mutlaka farklı olmalı ve müşterilerin onları tercih etmesi için bir sebep vermeli.

Leave a reply:

Your email address will not be published.