Etkili Kazanç Sağlamak İçin Seçebileceğiniz Kategoriler

Son zamanlarda bir çok kişinin blog kurma amacı olan internet sitesi kurarak para kazanmak için yapılması gereken ilk adım olan ve önemli bir nokta olan kategori seçimidir. Bir önceki yazımda blog açacak arkadaşların ilk olarak kategori seçmesi gerektiğini ve doğru kategori (sektör) seçimini nasıl yapacağını anlattım. Şimdide bu işten kazanç sağlayacaklar için sektörleri inceliyeceğiz ve enine boyuna detaylı bir şekilde anlatacağım. Sektörlere hızlı bir şekilde bakacak olursak:

[o]Tavsiye Yazı : [ob]  [n] Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır ? [nb]

  • Devlet İşleri ( Devlet Sınavları örnek: Ygs, Dgs, Ehliyet)
  • Sağlık
  • Futbol
  • Kadın
  • Moda
  • Yemek Tarifleri
  • Ekonomi ( Borsa, Bankacılık )
  • Eğitim

Etkili Kazanç Sağlamak İçin Seçebileceğiniz Kategoriler1

[n]1-[nb] Devlet İşleri

Aslında kısa bir başlık ile özetlemek istedim. Bu konuya detaylı şekilde değinecek olursak hgs yükleme, ygs sınavı, dgs sınavı, lys sınavı gibi devlet ve vatandaş ile alakalı olabilecek blogların oluşturulması iyi kazanç sağlamaktadır. Ben bu sektör üzerinden ehliyet sınavı üzerinde durmak istiyorum. Blog oluşturacağız fakat kategori bu dediklerimde olabilir yada ehliyet sınavıda olabilir yani alacağınız domain ehliyetsinavi.com da olabilir atıyorum devletkapısı.com da olabilir yani bu arada ince bir çizgi var ehliyet sınavı üzerine açılacak sitenin makalesi ve çalışması bellidir anahtar kelimelerde ortalama şekilde yükselebilirsiniz ve harcıyacağınız ücret daha az olacak en önemli tarafıda burası fakat aranma hacmi açısından bakarsak sınavın olduğu tarihler aralığında daha çok hit sağlayacaktır geri kalan aylarda min değerler gözükürken sınavın olduğu tarihlerde max değerleri görecektir. Bunlarıda göz önünde bulundurmanız ve en ince ayrıntısına kadar düşünmeniz gerekmektedir. Bu dediklerim arasında kalabilirsiniz fakat bir işin ince ayrıntısına kadar yönelirseniz o işte başarılı olma durumunuz dahada yükselecektir.

[n]2-[nb] Sağlık

Sağlık sektöründe aklınıza gelebilecek her türlü site açılabilir örnek vermek gerekirse bunu birleştirip kadın ve sağlık yani 2 kategori birleştirip güzel iş çıkartılabilir. Burada önemli olan sağlık kategorisinin hepsini kapsayan bir site açmamak. Çünkü sağlık sektörü oldukça fazla bilgi birikimi isteyen bir sektördür ve bir çok içeriğe sahiptir. İçerik konusunda boldur fakat sağlık sektörü düşünen kişiler için önerim en alt dalına inerek onun üzerinde durmanızdır. Kısmi olarak kazanç sağlasanız bile zarar etmenizden iyidir. Sağlık sektöründe rekabet düşük – orta – zor arasındadır bazı anahtar kelimelerde orta – zor arasında kalmaktadır. Örnek vermek gerekirse sağlıklı beslenmek üzerine bir blog açılabilir veya sağlıklı yaşam kategoriyi azaltmak içeriği bol tutmak sizin için çok önemli olacaktır bu hem maddi olarak hemde manevi olarak sizi etkileyecektir. Maddi olarak nasıl etkiler ? Sağlık sektörünü tamamiyle kapsayan bir blog açarsanız içeriklerin rekabeti fazla olacaktır çünkü bu tarz siteler zaten var  ve ayrıca  paylaştığınız içeriğin alt kategorisi olan site ile rekabete gireceksiniz bu anahtar kelimelerde yükselmek için ciddi anlamda maddi desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Manevi olarakda etkileyecek daha demin anlattığım olayda maddi durumunuz yoksa ilerleyemeyeceksiniz ve başarılı olamayacaksınız buda sizi üzecek verdiğiniz emeklerin boşa çıktığını görünce hevesiniz kalmayacak artık para peşinde koşmayı bırakacaksınız bir çok kişide gördüm bu durumu.

[n]3-[nb] Futbol

Ülkemizde bildiğiniz üzere futbol sektörü büyük ilgi görmektedir. Bu yüzden rekabet orta – zor arasındadır. Neye göre diyecek olursanız futbol haberlerinde rekabet zor’dur. Canlı maç sonuçları kelimesinde de rekabet zor’dur. Fakat bu işin en alt kategorisine inerek bir kulübün gelişmelerini paylaşarak yavaş  yavaş ilerleyebilirsiniz. Burada şu şekilde bir taktik yürütebilirsiniz. Sizi futbol haberleri hakkında bir site açmış olduğunuzu düşünürsek günlük gelimelerde ortalama 3 veya 4 içerik gireceksiniz desek bunu bir kulüp için açılmış sitede günlük 2 adet girseniz ve aynı şekilde bir başka taraftarı çok olan kulüp gelişmelerini haberdar eden blog açarsanız 2 siteniz ve günlük 2 şer içerikten yine 4 içerik yapacaksınız fakat farklı kitle olacağı için biraz zorlanabilirsiniz. Hatta sosyal medya hesapları açarak reklamınızı verebilir  ve günden güne bu işi iyi şekilde geliştirebilirsiniz. Aslında biraz yaratıcı olup farklılığa kaçmanızı tavsiye ediyorum her sektörde geçerlidir bu farklılık. Çünkü artık kullanıcılar aynı şeyleri görmekten bıktılar farklı içerikler, farklı görüşler insanların ilgisini çekmektedir.

[n]4-[nb] Kadın

Günümüzde bir çok bayan tüm sorularını internete yazarak cevap buluyor. Bildiğiniz üzere bayan kitlesi sürekli merak eder ve bakar, araştırır. Bu yüzden bayanlar üzerine açılacak bir blog sizlere gerçekten kalıcı kullanıcılar getirebilir. Şu gerçeği geçmeyelim bayan ziyaretçiler günlük olarak takip etmektedir yani sürekliliği asla kaybetmezler mutlaka takipte kalırlar buda sizin için bir avantaj olmaktadır. Bayan sektöründe her türlü paylaşımı yapabilirsiniz biraz sonra moda sektörüne değineceğim bayan sektörüne girecekler moda sektörünü işin içine karıştırmasınlar oradan ayrı bir kazanç elde edeceğiz. Bayan sektörüne örnek vermek gerekirse anahtar kelime üzerinden vereceğim kadınsal duygular, ev hanımları hakkında bilgiler, kadın sağlığı gibi anahtar kelimeler ile çalışılabilir ve keyword domain şeklinde bir blog oluşturularak sosyal medya ile iyi bir kitle geliştirilip güzel işler çıkarılabilir. Şunuda es geçmeyelim kadınlar farklı şeyleri merak eder. Bu  konudada avantaj sahibi oluyoruz.

[n]5-[nb] Moda

Moda sektörü sürekli olarak bayan sektörü ile birlikte yürütülmektedir fakat gerçekten maddi açıdan sıkıntısı olan kişiler bu işte başarılı olmamaktadır. Moda diyince günümüzde sadece bayan kitleye hitap etmiyorlar artık erkeklerinde modası çıktı ve erkeklerde takip ediyor. Bu yüzden sizlere bu konuda önerim bayan veya erkek kitle için farklı konuları ele almayacak sadece moda hakkında bilgi verecek bir blog oluşturup hem erkek hemde bayan kitle oluşturup düzenli çalışma ve güncel kalarak güzel işler çıkarabilirsiniz. Bu konuda sosyal medyayı çok etkili kullanmanız gerekiyor. Çünkü moda genel olarak insanların aklına gelmez  gördüğü şey ilgisini çeker ve bakar bu yüzden gücünüzün bir kısmını sosyal medya üzerinde kurmanız size avantaj kazandıracaktır.

[n]6-[nb] Yemek Tarifleri

Bayanların en çok hitap ettiği sektör diyebilirim. Ev hanımları çok merak ediyor ve gerçekten oldukça rakip bulunuyor fakat sağlam bir bütçe ile bu işe girebilirsiniz mutlaka kazanç sağlayabileceğiniz sektörlerden birisidir. Ev hanımları artık çoğu tarifi komşusuna sormuyor hemen Google aracılığı ile aratarak web sitelerini dolaşarak düzgün, güzel ve doğru bulduğu içeriği seçerek işlerini hallediyor. Aslında bu sektöre girmeyi düşünüyordum fakat bu iş tek başına yürütülecek bir iş değil bir ekip işi gibi düşünebilirsiniz. En az 2-3 kişi düzenli ve etkili çalışmalar yaparak kazanç sağlayabilirsiniz.

[n]7-[nb] Ekonomi

Bu sektör genellikle borsa işine giren kitle tarafından ziyaret edilmektedir. Bir borsa sitesi açarak kazanç sağlayabilirsiniz. Tabi mutlaka güncel olmanız burada en önemli nokta olmaktadır. Çünkü ekonomi sektöründe anlık olarak değişmeler söz konusudur. Bankacılık veya borsa ile uğraşan kişiler günlük hatta saat başı kontrollerini rahat bir şekilde sürdüreceği blog oluşturabilirsiniz. Aslında bu sektörde yeni başlayanlar veya sektör hakkındaki bilgileri bilmeyenler içinde aktarabilirsiniz. Bu 2 işi birlikte yaparsanız ziyaretçiniz daha fazla olacaktır. Bu sayede belirli bir kitle oluşacaktır. Bu kitle ister istemez olacak neden diye soracak olursanız bilmeyen bir kişi sitenizde bilgiyi öğrenmiş unuttuğunda veya yeni bilgileri öğrenmek için sitenizi doğru bulacak ve tekrar ziyaret edecektir. Bu sektörü zamanı olan ve sürekli bilgisayar başında olan kişilere tavsiye ediyorum.

[n]8-[nb] Eğitim

Günümüzde bir çok eğitimci kısaca öğretmenlerin kazanç sağladığı bir sektördür. Sektöre bakılınca içeriklerin ne olduğu hakkında kafanızda ifadeler oluşmaktadır. Öğretmenler genellikle yotube üzerinde yayınladığı videoları bir blog oluşturarak hem video hemde yazılı olarak içerikler ekleyerek youtube ve blog üzerinden kazanç sağlamaktadır. Sadece bununla bitmiyor tabi ödev bloglarıda  popüler konumdadır bu sektörde. Bolca dökümanların sahip olduğu bu sektör daha çok eğitimciler için uygun bir sektördür fakat gerçekten iyi kazançlar edilebilecek bir alan olduğu için bilmeyen kişiler tarafından bir blog oluşturulabiliyor fakat bu oluşturulan bloglardan kazanç sağlanmamaktadır. Bu yapılan en büyük hatadır. Bilginizin olmadığı bir blog açığ kazanç elde edeceğinizi düşünmek saçma oluyor.

Genel olarak kazanç sağlayabileceğiniz sektörler ve bu sektörlerde yapılan çalışmalar yada yapacağınız farklılıklar üzerinde durdum. Blog açacak kişilere son tavsiyem teknoloji ve haber sektöründen uzak durmanızdır. Son zamanlarda bilgisi olmayanlar tarafından yada bu işe ilk başlayacakların hevesle açtığı bloglar hüsran ile bitmektedir. Fazlasıyla rakip ve rekabetin olduğu bu sektörler tek başına etkili olmamaktadır. Bu yüzden kazanç sağlamak isteyenler kesinlikle bu 2 sektörden uzak durmalıdırlar. Emeklerinizin ve zamanınızın boşa gitmesini istemiyorsanız tabi.

Makalem umarım sizler için faydalı olmuştur. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

8 comments On Etkili Kazanç Sağlamak İçin Seçebileceğiniz Kategoriler

Leave a reply:

Your email address will not be published.