Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör

Domain bir diğer tabiri ile Alan Adı oluşturacağınız websitenin ismini belirlemektedir. Bir web sitesi oluşturmak için atılan ilk adım isim belirlemektir. Alınan bu isim sitenizin kimliğidir ve adresini belirler. Sitenizin adresi olmaz ise kullanıcılar sitenize ulaşamaz. Peki domain yani alan adını belirledim nasıl alacağım diyorsanız çok basit ilk önce bir bilişim firmasına üye oluyorsunuz ve belirlediğiniz ismi satın alıyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut hemen bunlara bakalım.

[n]Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler[nb]

 

[n]1-[nb] Sitenizin Kategorisini Belirleyin

Alacağınız alan adı sitenizin kategorisi ile alakalı olmalıdır. Örnek vermek gerekirse benim sitem kişisel blog kategorisindedir başka kategoride örnek verirsek  teknoloji sitesi açacaksınız alan adı kadınvemoda.com olması saçma olur, bu yüzden doğru alan adı almanız çok önemlidir. Bu arama motorları açısından da önemli bir faktör’dür. Siteniz ona göre analiz edilir ve sonuçlanır. Arama motorları bu anlamda son derece gelişmiş bir yapıya sahiptir tabi üstünlük olarak bakıldığında Google ağırlıklı çalışma yapmanızda fayda var. Uygun kategoriyi seçtikten sonra 2. adıma bakıyoruz.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör

 

[n]2-[nb] Domain  Kısa Ve Öz Olsun ( Akılda Kalıcı )

Kesinlikle buna önem verin. Alan adınızın akılda kalıcı olması sizin için çok faydalı olacaktır. İleriyi düşünerek hareket etmelisiniz. Kullanıcılar için akılda kalıcı kısa ve öz alan adları her zaman bir önde olmaktadır. Çünkü sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı aldığı ve ya öğrendiği bir bilgiyi bir daha okumak isteyebilir yada sitenizi sevip sürekli olarak takip etmek isteyebilir bu yüzden hızlı bir şekilde adres kısmına yazar ve bağlanır. Buda sizin için + demektir. Bu duruma örnek vermek gerekirse alihandro.com Sizce de akılda kalıcı değilmi ? Cevabını yorum olarak iletebilirsiniz 🙂

Domain name search Address find

 

[n]3-[nb] Alan Adı İçerisinde Anahtar Kelime Olmasına Dikkat Edin

Bir web sitesi açacaksınız ve ondan gelir elde etmek istiyorsunuz ve kategoriniz teknoloji Google göz önüne alırsak teknoloji kelimesinde yükselmeniz çok zordur. Sebebi ise rekabetin fazla olması fakat alan adı içerisinde örneğin; teknolojiyle.com isim içerisinde teknoloji geçmesi yani hem kategorinizi belli ediyor hemde anahtar kelimeniz var sizin için + demektir. Rakiblerinizden 1 önde başlıyorsunuz bu açıdan herkes Keyword Domain diye nitelendirilen Anahtar Kelime Domain tercih etmektedir. Tabi bu işten kazanç sağlayacağı için önemli bir faktör olmaktadır.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör3

[n]4-[nb] Domain Uzantısını Doğru Seçin

Alacağınız alan adı kategorisi teknoloji ise doğru seçim .com ve ya .net olmalıdır. Çünkü teknoloji kategorisi internet üzerine paylaşımlar içermektedir bu yüzden .net tercih edilir ve kuracağınız web sitesi bir kuruluş olacağı için .com domainde mantıklı olmaktadır. Aslında bir çok kişi buna önem vermiyor veya Google gözünde önemini yitirdiğini zannediyor. Bana kalırsa geçmişten bugüne ne öğrendiysek önem vermemiz gerekir ve her bir ayrıntıya takılmanız gerekir. Her bir işlem lehimize olacağından diğer rakiplerimizden 1 önde neden başlamayalım ?

Birde .co uzantısı için bahsetmek istiyorum. .Co uzantısı .com uzantılı sitelerin içerisinde boş ve çöp siteler barındırdığı için kaliteli sitelerin tercih etmesini istediği için çıkarıldı. Gerçekten emek verip özgün içerik yazacak arkadaşlar için .Co uzantısı Google gözünde önemli bir yapıya sahip ve gün geçtikçe otoritesi yükselmektedir bilmenizi isterim. .Co uzantısını her gün araştırıyorum çoğu yazarda benimle aynı görüşte bu bilgileri araştırıp yazıyorum arkadaşlar bilmenizi isterim.

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör2

Normal uzantılar hangi amaçla kullanılır diyorsanız hemen bakalım;

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar için

Alan adını ucuz almak için bir çok kişi yabancı firmaları tercih ediyor fakat ben tercih asla etmem. Yabancı dili yok destek isteyecek çok sıkıntılı bir durum. Bu yüzden alan adı alacak arkadaşlar için tek tercih edebileceğim firma isimtescil.net ‘ dir.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

6 comments On Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör

Leave a reply:

Your email address will not be published.