Dijital Dünya Nedir ?

Gün geçtikçe internetin hızına yetişemiyoruz. Alış-verişlerimizi bir dükkandan yapmak yerine internetten yapıyoruz hatta marketten alacağımız bir bebek bezini bile internetten sipariş ediyoruz. İnternette sadece bunlarıda yapmıyoruz işlerimizi,tanışmaları tam anlamıyla gerçek hayattaki boyutu internette yaşatıyoruz. Bu bir nevi bizim dijital dünyamız oluyor. Peki bu dijital dünyada tam olarak neler yer alıyor? Şu şekilde cevap veriyorum, bu dijital dünyada bizim gerçek hayat ile sanal yaşantı dediğimiz olayın ana kaynağı olan sosyal  medya almaktadır. Sosyal medyanın gelilşimi,e-postaların (elektronik postaların) gelişimi, satılması veyahut pazarlanması gibi konuları ele almaktadır. Herkesin kendi dijital dünyası vardır. Bu dijital dünyada birşeye hizmet edebilir yada hizmet alabilirsiniz yada hiç birşey yapmayıp egonuzu bile tatmin edebilirsiniz. Daha çok sosyal medyalar üzerinde duracağım bir  kategori olacağını düşünmekteyim. Örnek vermek gerekirse  facebook takipçi arttırmak, mutlu takipçiler kazanmak gibi bir çok olayları ele alacağım tabi bunlarda dijital dünyanın bir parçasıdır. Siz hayatınızda nasıl yaşamak istiyorsanız yada nelere sahip olmak istiyorsanız dijital dünyada’da aynı isteği gerçekleştiriyorsunuz.

digital pazarlama alihandro

Dijital Dünyanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Dijital dünyanın insanlara faydası olduğu kadar zararlarıda bulunmaktadır. Şöyle örnek vermek istiyorum, bir kişi gerçek hayatta kendini yanlız hissediyordur yada arkadaş çevresi bulunmamaktadır. Kendi çevresini sosyal medya aracılığı ile kurabilir,arkadaş edinebilir,yeni ilişkilere yelken bile açabilir. Tabi kolay kurulan arkadaşlıktanda hayır gelmez orası kesin. Burada olan bir zarar şu şekilde olmaktadır şu zamandaki insanların arkadaşlıkları çıkar ilişkisi üzerine kurulmuştur ki sosyal medyanın gelmesiyle insanlarda bir gevşeme söz konusu olmaktadır. İnsanlar sosyal medyanın gelmesiyle çok rahat şekilde hiçbir şey olmamış gibi hakaret edebilmektedir. Bu durumun kötü yanı toplumsal yozlaşmayı etkilemektedir. A kişisi ve B kişisi olarak değil toplum olarak etnik bir belirtiye yol açmaktadır. Bu yüzden sosyal medyanın gelmesiyle ünlü olunabilir,zengin olunabilir fakat insanlığımızıda kaybedebiliriz,karakterimizide. Kimseler bu şekilde düşünmüyor olabilir lakin şuanda yazıyı okuyan kişi sen evet sen bunu düşünmelisin. Dijital dünyanın yeniliklerine kapılıp gerçeklerden uzaklaşmamalısın.

sosyal medya ve digital dünya

 

Dijital dünya insanı olumlu ve olumsuz etkiliyebilmektedir. Her yönüyle iyi yada kötü denilemez. Her zamanki gibi faydalı olanlar hep faydalı olmamaktadır.İnsanların karakterlerini bozabilmektedir. Kendi dijital dünyanıza saygı gösterirseniz saygınlık kazanırsınız bunu hiçbir zaman unutmayınız. Burada önemli olan kişisel faktörlerin ön plana çıkmasıdır. Kişisel özelliklerin dijital dünyada değiştiğini görebiliyoruz. Dijital dünya gerçekten çok farklı bir olay ve hergün geçtikçe gelişmektedir. Siz ya bu gelişime ayak uydurursunuz yada geride kalıp yozlaşmayla birlikte yaşarsınız. Kendinizi geliştirin araştırmacı olun. Bu makalede sadece dijital dünya ile değil genelinde olan sorunu ve gerçekleride ele aldım umarım faydalı olmuştur.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Leave a reply:

Your email address will not be published.