Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

Bilindiği üzere bir çok kişi son zamanlarda hem boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla hemde kazanç elde edebileceği bir web sayfası oluşturmak için ilk adımları atmaktadır. Bu ilk adımlarda ilk akla gelen soru [n]”Açacağım site(marka) hangi kategoride olmalı ?” [nb]işte bu soruya cevap olabilecek ve aklınızdaki soru işaretlerini giderebilecek hem kazanç sağlayacağınız hemde boş zamanlarınızı değerlendirmiş olacağınız kategorileri inceleyeceğiz.

İlk planda yapılması gereken bu işi kaç kişi yapacağınızdır. Çünkü düzenli ve planlı bir çalışma gerektireceği için en az 2 kişi olması yararınıza olmaktadır. Bu işi kişiselde yapabilirsiniz fakat birlikten kuvvet doğar güçleri birleştirip daha etkili çalışmalar sunulabilir. Bu işi bir ekiple mi ? yoksa kişisel mi ? devam ettireceğinize karar verdikten sonra önemli olan tüm emeğinizi ve zamanınızı harcayacağınız sitenizin(markanızın) kategorisine sıra geliyor. Kategoriyi belirlerken dört temel kuralı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır

 

[n]1-[nb] Sevdiğiniz Kategoriyi Seçmelisiniz

[o]#[ob] Bir marka oluşturulurken kategoriye baktığınızda seçeceğiniz kategorinin ilginizi çekmesi ve sevdiğiniz konular kategorisi hakkında yazmanız hem sizin için daha faydalı olacak hemde oluşturmuş olduğunuz markanın gelişimi açısından daha faydalı olacaktır. Sevdiğiniz işi yaparken ona daha çok önem verecek ve üstünde duracaksınız bu sayede verdiğiniz önem sizi hatalardan uzak tutacaktır ve doğru arama yollarına düşürecektir. Doğruyu arıyorsanız buldunuz demektir. Sevilen her iş güzel neticeler ile sonlanmaktadır ve geleceği düşünerek vereceğiniz emekleri sevdiğiniz kategoriler üzerine kurmanız daha mantıklı olacaktır. Sevilmeyen iş 1.gün yapılır fakat 2.gün çekilmez bir hal alacağı için tabikide sevilen kategori seçilecektir. Fakat bir çok kişi bu hatayı yapmaktadır. İlk deneyimlerinde ve para hırsıyla bir iş yapmak isteyenler genellikle bu hatayı yapmaktadır.

 

[n]2-[nb] Kategori Hakkında Bilgili Olmalısınız

[o]#[ob] Sevdiğiniz kategoriyi seçtiniz fakat pek bilgi sahibi değilseniz blog oluşturma sürecini biraz bekletmeniz gerekiyor. Çünkü  bir içerik üretmeden önce yazacağınız bilgilerin yada yazıların doğruluk ve hata payını araştırmak zorundasınız sonuçta o yazılardan siz sorumlu olacaksınız bu yüzden gelecekte hata yapmak emeklerinize ve zamanınızın kaybolmasına yol açabilir yada konu ile alakalı içeriklerin üretilmemesinin ardından kötü eleştirilere tutulabilirsiniz buda sizi psikolojik bakımda etkiler ve motivasyon düşüklüğü yaşabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka seçeceğiniz kategori hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olduğunuzu araştırmanız gerekmektedir. “Yeteri kadar olduğunu nasıl anlarım ?” Mantıklı olarak bakıldığında bu soruyu soruyorsanız zaten yeteri kadar bilgi sahibi olmamışsınızdır. Çünkü edilen bilgiler size çeşitli bilgilerin daha kolay kavranmasına yol açacaktır. Bilgiyi kolay öğrenirsiniz ama kolay öğrenmek için araştırma yapmanız gerekmektedir. Kategori hakkındaki ana başlıkları ve alt başlıkları iyi bir şekilde araştırdıktan sonra her bir başlık için genel bilgi toplamanız yeterli olacaktır. Zaten okuduktan sonra gerisini kelime haznenizden tamamlayabiliyorsunuz.

 

[n]3-[nb] Seçtiğiniz Kategori Güncel Olmalı

[o]#[ob] Seçmiş olduğunuz kategori dediğim gibi kesinlikle güncel olmalıdır. Güncel kelimesinden kastım kullanıcılar (ziyaretçiler) tarafından sürekli olarak aranan, ilgi çeken konular üzerine oluşturulan bloglar her zaman daha çabuk tutulmaktadır. Çünkü zaten o gerekeni yapmış rakibinin az ilginin fazla olduğu alanda lider konumundadır. Bunun yanında sosyal medya çalışmaları ile iyi şekilde desteklemektedir. Kategorilerin güncel olması kullanıcıların aylık olarak aranma hacimlerine bağlıdır bildiğiniz gibi adwords hesabınızdan anahtar kelime planlayıcı aracına erişerek aylık olarak aranma hacimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

[n]4-[nb] Seçtiğiniz Kategori Hangi Amaçla Kullanılacak

Seçmiş olduğunuz kategorinin hangi amaçla kullanılacağı çok önemlidir. Gelecek için kurulan planlar ve projeler ona göre yapılacaktır bu durumda ortayı bularak yapılacak işlemlere kararlaştırmak adına amacımızı belirlememiz gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz kategori 2 amaçla kullanılabilir. Para kazanma amacı veya hobi amaçlı diğer bir tabirle kendinizi geliştirmek içinde olabilir.

Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır3

 

[n]a)[nb] Para Kazanma Amacı İle Açılan Bloglar

[o]#[ob] Para kazanma amacı ile oluşturulan blogların kategorileri iyi şekilde analiz edilmelidir bunun için yukarıda belirtmiş olduğum maddeler geçerlidir. Para kazanacaksınız evet ama sevdiğiniz işten para kazanmak sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü sevdiğiniz işi özverili bir şekilde yapacaksınız hata payınız azalacak, özgün ve tamamen doğrucu şekilde paylaşımların olacağı bloglar şu zamanlarda gerçekten çok aranmaktadır. Çünkü bir çok kişi bu hataya düşmektedir. Para amacı olduğu için sevdiği kategoriyi arkaplanda bırakarak ilgisini çekmeyen bir işle uğraştığı için başarılıda olamamaktadır. Daha sonrasında bu işte para yok o kadar emek veriyoruz para kazanamıyoruz gibi telafuzlarda bulunmaktadırlar. En başında yapılan bir hata yukarıda belirttiğim gibi zaman ve emek kaybıdır. Para kazanma amacı sizleri hataya sürükleyecektir o yüzden ilk amacınız hobi olarak bu işi geliştirmek olmalıdır bu gözle bakarsanız gerçekten başarılı olamazsınız.

 

[n]b)[nb] Hobi Amaçlı Açılan Bloglar

[o]#[ob] Tamamen hiç bir beklentisi olmadan açılan bu bloglar asıl başarının sahibi olan bloglardır. Başarılı olmasının asıl sebebi herhangi bir amaç için oluşturulmamış olmasıdır. Bir kişi sevdiği işi en içten şekilde yaptığı için ve o işe özen gösterdiği için ortaya çıkan sonuç kaliteli olacaktır. Kaliteli sonuçlar ise siz istemeden kişisel başarıları getirecektir. Bu başarılar büyükte olabilir küçükte fakat bu sizi gerçekten mutlu edecektir. Para kazanma amacınız olmasa bile bu işten iyi şekilde ekmekte yiyebilirsiniz.

Umarım makalem sizler için faydalı olmuştur. Keyifli okumalar diliyorum.

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

2 comments On Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

  • Yazdığınız yazı oldukça başarılı. Kişisel blog alanında başarılar dilerim hocam. Yazdığınız yazıların seviyesi oldukça kaliteli olduğu gibi anlatış biçiminiz de etkileyici rol oynuyor.

Leave a reply:

Your email address will not be published.