Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Son zamanlarda günden güne artan blog kullanıcılar için hem bilgi kaynağı hemde eğlence kaynağı oluyor. Aslında bir çok kullanıcı web sitelerinde dolaşarak kendi sitelerini açma planı yapıyor. Bir blog sahibi olmak için ilk önce kendisine bir kaç soru sorması ve araştırması gerekiyor. Bunlar :

 • Bir blog neden kurmak istiyorum ?
 • Bu işten kazanç sağlayacakmıyım yada sağlamak istiyormuyum ?
 • Blog açmak için gerekli olanlar neler ?
 • Açacağım sitenin kategorisi ne olacak ?
 • Hangi konuları seviyorum ve ilgi alanlarım neler ?
 • Bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum ?

Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Evet değerli okurlar bu soruları kendisine sorduktan sonra 1-2 soru için araştırma yapması gerekiyor. Benim üstünde duracağım konu ise site sahibi olmak isteyen kişilerin doğru adımlar izliyerek istediği tarz blog kurması olacaktır. Ama şunu unutmayalım bu işe girmeden önce mutlaka sorulması gereken soru  ” Bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum ? ” sorusu olacaktır. Çünkü bir işi gerçekten  yapmak isterseniz o işte başarılı olursunuz. Yukarıdaki soruları tecrübe edinerek sizlere yazdım. Çünkü bu işe ilk başladığınızda bilginiz olmayacak ama yapmak isteyeceksiniz fakat bunlar yüzünden hatalara düşecek ve yaptığınız işten soğuyacaksınız. Bende bu yüzden sizi düşünerek bu soruları yazdım ve mutlaka kendinize sorarak bunları cevaplamanız sizin faydanıza olacaktır. Şimdi gelelim bir blog oluşturmak için gerekli bilgilere ve yapmamız gerekenlere :

[o]Not:[ob]  [n]İlgili konuları okumak için konu başlıklarının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.[nb]

 

[y]1-[yb]  Domain (Alan Adı) Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

 

[y]2-[yb]  Bloglarda Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

 

[y]3-[yb]  WordPress mi ? Yoksa Blogger mı ?

 

[y]4-[yb]  Adım Adım WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

 

[y]5-[yb]  İlk WordPress İçin Yapılması Gerekenler Nedir ?

 

[y]6-[yb]  WordPress İçin Tema Seçimi Nasıl Olmalı ?

 

[y]7-[yb]  WordPress’e Tema Yüklemek ?

 

[y]8-[yb]  WordPress için Gerekli Eklentilerin Kurulması

 

[y]9-[yb]  Son Kontroller ve Blogunuz İçin Tavsiyeler

Yukarıda hem yapılacak adımlar hemde benim için konu başlığı bulunmaktadır. Yukarıda yazmış olduğum 9 adet konu başlığını sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Bloglarınız için ilk önce bir kategori belirlemeniz gerekmektedir. İleriye dönük tüm planları bu kategori üzerinden gerçekleştireceğiniz için bu seçimi kendinize göre doğru şekilde seçmelisiniz ve iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekemektedir. Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki tavsiye ettiğim yazımı okumanız sizler için faydalı olacağını düşünmekteyim.

[o]Tavsiye Yazı : [ob]  [n] Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır ? [nb]

Daha sonrasında ilgili kategori seçildikten sonra alan adı seçiminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Alan adını ilgi çekici, kısa ve öz şekilde seçmeniz sizler için oldukça faydalı olacaktır. Kullanıcılar farklı ve kısa alan adlarının kısa sürede akılda kalıcı olduğunu söylemektedirler buda sizin için bir avantaj olmaktadır. Domain seçerken yine dikkat edeceğiniz önemli noktalar bulunmaktadır. Bir çok kişi buna önem vermiyor genellikle bu işe yeni başlayacak arkadaşlar hiç önem vermiyor. Bu yüzden yanlış hatalar yapılmaması için aşağıdaki tavsiye yazımı okumasında oldukça fayda görmekteyim.

[o]Tavsiye Yazı : [ob]  [n] Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör [nb]

Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler1

Bu işten kazanç sağlamak istiyormusunuz ? Aslında bir işten kazanç sağlamadan yapılan işlerin daha başarılı ve sonuç odaklı olduğunu belirtmek isterim fakat yinede kazanç sağlamak isteyen ilk blog sahiplerine kategori önerilerinin bulunduğu aşağıdaki yazımı okumasını öneriyorum. Yazılarımda en ufak fazlalık yada eksiklik bulunmamaktadır. Sadece tecrübe ile kazanılmış işinize yarayacak bilgileri sizlere sunduğumu bilmenizi isterim.

[o]Tavsiye Yazı : [ob]  [n] Etkili Kazanç Sağlamak İçin Seçebileceğiniz Kategoriler [nb]

Hosting seçimi ise oluşturacağınız blog’u göz önüne alarak haraket etmeniz gerekmektedir. Çünkü yeni başlayanlar için seçilebilecek uygun ve bütçeyi yormayacak kaliteli hosting firmaları bulunmaktadır. Bunun için sizlere detaylı bir yazı hazırlayıp ilerleyen zamanlarda bu konuya dahil ederek güncellemeler yapacağım bilginiz  olsun.

Bir blog oluşturma serisi oluşturduğumu bilmenizi istiyorum. Çünkü bir çok kişi doğru sonuçlar alamıyorlar ve yanlış adımlar ile başlıyorlar. Bu yüzden ben sizlere elimden geleni yapacağım. Bu ana konu olarak bilmeniz gerekmektedir. Tüm makaleleri bu ana konu üzerinden giderek sırasıyla yazacağım. Okurlara keyifli okumalar dileğiyle…
Garanti Bankası ile HGS İşlemleriniz Kolaylaşıyor
HGS ürününe başvurmak için, Garanti Bankası kredi kartı ve hesabından herhangi birisine sahip olunması gerekmektedir. Eğer bir hesabınız ya da kartınız yoksa HGS başvurusundan önce, hesap açabilirsiniz. Aynı şekilde bunun için vadesiz hesabınız üzerinden Garanti Bankası ile hgs yükleme işlemi yapabilirsiniz, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. HGS bakiyesi için belirlenmiş olan, sınırın altına düşüldüğünde seçilen otomatik yükleme miktarı kadar bakiye HGS etiket bakiyenize ilave edilir. Bu şekilde sürekli HGS limitinizi düşünmeden geçiş yapabilirsiniz. HGS’lerde kartı aktif etmek için, PTT’nin araç sınıfına göre belirlediği minimum yükleme tutarının geçişlerinde kullanılmak üzere HGS’ye yüklenmesi gerekmektedir. OGS cihazlarında ise başvuru sırasında ilk kez yükleme tutarı belirlenebilmektedir. HGS başvurularını Garanti şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Garanti internetten ve Alo Garanti’den yapabilirsiniz. HGS yükleme işlemi için alt tutar, belirlenen 6 sınıf araç içerisinde değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda otomatik yüklemelerde, 1. sınıf ve 2.sınıflarda araçlarda 25 TL, 3.sınıf araçlarda ise 32,5 TL’dir. 4.sınıf tutar ise 45,25 TL, 5.sınıf 59,25 Türk Lirası’dır. 6. sınıf ise 2015 yılında eklenen motosikletleri kapsamaktadır. Motosikletlerde 1.sınıf’ın yüzde 50’si kadar, ücret alınmaktadır. Bu sebeple, 15 TL’dir. HGS etiket ücreti Garanti Bankası kapsamında 15 TL’dir. OGS ise 60 TL’den kullanıcılara sunulmaktadır.

25 Yorumlar

 1. Fitness egzersizleri 27 Mayıs 2016
 2. yegel 14 Haziran 2016
  • Alihandro 2 Ağustos 2016
 3. seslidunya 1 Temmuz 2016
 4. şahin 1 Ağustos 2016
  • Alihandro 2 Ağustos 2016
 5. Ali 4 Ağustos 2016
  • Alihandro 4 Ağustos 2016
 6. ajanda 22 Ağustos 2016
 7. Ersin 1 Eylül 2016
 8. Erol Apaydın 6 Ekim 2016
  • Alihandro 6 Ekim 2016
 9. ozan 18 Ekim 2016
 10. Online İngilizce 19 Ekim 2016
 11. Bora 20 Ekim 2016
  • Alihandro 21 Ekim 2016
 12. sitemimaska 25 Ekim 2016
 13. cuma namazı 7 Kasım 2016
 14. Oğulcan Gülcemal 13 Kasım 2016
 15. Enes gül 15 Kasım 2016
 16. Powerbank 21 Kasım 2016
 17. mehmet 29 Kasım 2016
 18. emreyildirimco 30 Kasım 2016
 19. Onur ÇAKIR 25 Aralık 2016
  • Alihandro 26 Aralık 2016

Leave a Reply