Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Webmaster • 22 Mayıs 2016 • Alihandro •  25 yorum yapılmış

Son zamanlarda günden güne artan blog kullanıcılar için hem bilgi kaynağı hemde eğlence kaynağı oluyor. Aslında bir çok kullanıcı web sitelerinde dolaşarak kendi sitelerini açma planı yapıyor. Bir blog sahibi olmak için ilk önce kendisine bir kaç soru sorması ve araştırması gerekiyor. Bunlar :

  • Bir blog neden kurmak istiyorum ?
  • Bu işten kazanç sağlayacakmıyım yada sağlamak istiyormuyum ?
  • Blog açmak için gerekli olanlar neler ?
  • Açacağım sitenin kategorisi ne olacak ?
  • Hangi konuları seviyorum ve ilgi alanlarım neler ?
  • Bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum ?

Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Evet değerli okurlar bu soruları kendisine sorduktan sonra 1-2 soru için araştırma yapması gerekiyor. Benim üstünde duracağım konu ise site sahibi olmak isteyen kişilerin doğru adımlar izliyerek istediği tarz blog kurması olacaktır. Ama şunu unutmayalım bu işe girmeden önce mutlaka sorulması gereken soru  ” Bu işi gerçekten yapmak istiyor muyum ? ” sorusu olacaktır. Çünkü bir işi gerçekten  yapmak isterseniz o işte başarılı olursunuz. Yukarıdaki soruları tecrübe edinerek sizlere yazdım. Çünkü bu işe ilk başladığınızda bilginiz olmayacak ama yapmak isteyeceksiniz fakat bunlar yüzünden hatalara düşecek ve yaptığınız işten soğuyacaksınız. Bende bu yüzden sizi düşünerek bu soruları yazdım ve mutlaka kendinize sorarak bunları cevaplamanız sizin faydanıza olacaktır. Şimdi gelelim bir blog oluşturmak için gerekli bilgilere ve yapmamız gerekenlere :

Not:  İlgili konuları okumak için konu başlıklarının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

 

1-  Domain (Alan Adı) Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

 

2-  Bloglarda Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

 

3-  WordPress mi ? Yoksa Blogger mı ?

 

4-  Adım Adım WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

 

5-  İlk WordPress İçin Yapılması Gerekenler Nedir ?

 

6-  WordPress İçin Tema Seçimi Nasıl Olmalı ?

 

7-  WordPress’e Tema Yüklemek ?

 

8-  WordPress için Gerekli Eklentilerin Kurulması

 

9-  Son Kontroller ve Blogunuz İçin Tavsiyeler

Yukarıda hem yapılacak adımlar hemde benim için konu başlığı bulunmaktadır. Yukarıda yazmış olduğum 9 adet konu başlığını sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Bloglarınız için ilk önce bir kategori belirlemeniz gerekmektedir. İleriye dönük tüm planları bu kategori üzerinden gerçekleştireceğiniz için bu seçimi kendinize göre doğru şekilde seçmelisiniz ve iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekemektedir. Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki tavsiye ettiğim yazımı okumanız sizler için faydalı olacağını düşünmekteyim.

Tavsiye Yazı :    Bloglarda Kategori Seçimi Nasıl Olmalıdır ? 

Daha sonrasında ilgili kategori seçildikten sonra alan adı seçiminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Alan adını ilgi çekici, kısa ve öz şekilde seçmeniz sizler için oldukça faydalı olacaktır. Kullanıcılar farklı ve kısa alan adlarının kısa sürede akılda kalıcı olduğunu söylemektedirler buda sizin için bir avantaj olmaktadır. Domain seçerken yine dikkat edeceğiniz önemli noktalar bulunmaktadır. Bir çok kişi buna önem vermiyor genellikle bu işe yeni başlayacak arkadaşlar hiç önem vermiyor. Bu yüzden yanlış hatalar yapılmaması için aşağıdaki tavsiye yazımı okumasında oldukça fayda görmekteyim.

Tavsiye Yazı :    Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör 

Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler1

Bu işten kazanç sağlamak istiyormusunuz ? Aslında bir işten kazanç sağlamadan yapılan işlerin daha başarılı ve sonuç odaklı olduğunu belirtmek isterim fakat yinede kazanç sağlamak isteyen ilk blog sahiplerine kategori önerilerinin bulunduğu aşağıdaki yazımı okumasını öneriyorum. Yazılarımda en ufak fazlalık yada eksiklik bulunmamaktadır. Sadece tecrübe ile kazanılmış işinize yarayacak bilgileri sizlere sunduğumu bilmenizi isterim.

Tavsiye Yazı :    Etkili Kazanç Sağlamak İçin Seçebileceğiniz Kategoriler 

Hosting seçimi ise oluşturacağınız blog’u göz önüne alarak haraket etmeniz gerekmektedir. Çünkü yeni başlayanlar için seçilebilecek uygun ve bütçeyi yormayacak kaliteli hosting firmaları bulunmaktadır. Bunun için sizlere detaylı bir yazı hazırlayıp ilerleyen zamanlarda bu konuya dahil ederek güncellemeler yapacağım bilginiz  olsun.

Bir blog oluşturma serisi oluşturduğumu bilmenizi istiyorum. Çünkü bir çok kişi doğru sonuçlar alamıyorlar ve yanlış adımlar ile başlıyorlar. Bu yüzden ben sizlere elimden geleni yapacağım. Bu ana konu olarak bilmeniz gerekmektedir. Tüm makaleleri bu ana konu üzerinden giderek sırasıyla yazacağım. Okurlara keyifli okumalar dileğiyle…

Alihandro

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Yorumlar (25 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Blog Güncellemeleri

Güncel içeriklerden haberdar ve bana destek olmak istiyorsanız 15 saniyenizi ayırarak abone olabilirsiniz.

E-Mail

wowote

Yazılarımdan Haberdar Olmak İstemezmisin ?

5 saniyeni ayırarak bana destek olabilir ve aramıza katılabilirsin.