Adım Adım WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

Blog oluşturmak için yapılması gerekenler ve yeni bir blog sahibi kullanıcılarının yapacağı 4. adıma geldik. Diğer yazılarımda sizlere hem ön bilgilendirmeler hemde tecrübelere dayalı bilgiler vermeye çalıştım. WordPress tercihi yapan arkadaşlar için bir çok ön bilgilendirmeyi verdikten sonra sıra geldi kuruluma. Adım adım açıklıyarak detaylı bir şekilde sizlere tüm yapılanları anlatacağım.

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler [nb]

[n]1.[nb] Domain Hosting Yönlendirme

Satın almış olduğunuz alan adını alacağınız hosting’e yönlendirmeniz gerekmektedir. Çünkü bütün verileriniz ve dosyalarınız sanal sunucularda barınacaktır ve bu sayede iletişim kurulabilecektir. Alan adı sadece size sanal kimlik kazandırır. Türkiyede alan adı kaydı yapan en iyi firma bana göre isimtescil.net dir. Fiyat olarak bir çok kullanıcı için pahalı gelmektedir fakat yapacağınız projelerin kalitesi ve sorunun çıkmaması için cebinizden para çıkması gerekiyor. Şimdi gelelim domain adresinizi hosting firmasına nasıl yönlendireceğinize. İsimtescil kullanıcıları için anlatım yapıyorum.

[o]#[ob] İsimtescil hesabınıza giriş yaptıktan sonra Kontrol Paneli > Domain Yönetimi bölümüne geliyoruz.

domain-hosting-yönlendirme1

[o]#[ob] Alt kısma inerek aşağıda gördüğünüz gibi satın almış olduğunuz domain listesi çıkmaktadır. Hangi domaini hosting’e yönlendirecekseniz detaylı yönetim paneline tıklayarak sayfanın açılmasını bekliyoruz.domain-hosting-yönlendirme2

[o]#[ob] Panel açıldıktan sonra karşınıza çıkan Host Name(DNS) Yönetimine tıklıyoruz.

domain-hosting-yönlendirme3

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Önemli Faktör [nb]

[o]#[ob] Daha sonrasında aşağıda görmüş olduğunuz bölüm açılmaktadır. Bu bölümde yeni atayacağımız nameserverları bilmek gerekmektedir. Her hosting firmasının nameserver adresi bulunmaktadır.Örneğin ben anindahosting kullanmaktayım, bundan dolayı onlardan almış olduğum nameserverları aşağıdaki bölüme girerek günceleme yapıyorum ve 1-48 saat içerisinde alan adımızın dns adresi değişmiş oluyor daha sonrasında hosting ile domain arasındaki bağlantı sağlanmış oluyor. Ben önceden nameserver girişi yaptığım için bu şekilde gözüküyor sizde boş gözükecektir. Eklemek için 3.radio butona tıklayarak Yeni Ekle seçeneğini kullanarak nameserver adreslerinizi kayıt edebilirsiniz.

[y]Tavsiye :[yb] Nameserver adresleri 2-4 aralığındadır fakat çoğu firma 2 adet nameserver kullanmaktadır o yüzden kafanız karışmasın 2 adet giriş yapmanız yeterlidir. domain-hosting-yönlendirme4

 

[n]2.[nb] Hosting Seçimi Ve Bilgilerin Alınması

Bir önceki makalemde anlattığım gibi hosting seçimlerinizi hem projenize hemde bütçenize göre seçmeniz gerekmektedir. Fakat bu alanda lider ve sizlere sorun yaşatmayacak, teknik desteği iyi olan aninda hosting firmasını önereceğim. Aninda hosting firmasından hosting satın alan arkadaşlar için kontrol paneli aşağıdaki resimdeki gibi olmaktadır. Ben reseller paket kullandığım için 2 adet çıkıyor fakat tek tuşla çok rahat bir şekilde cpanel erişimini sağlayabiliyorsunuz.

domain-hosting-yönlendirme5domain-hosting-yönlendirme6

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] Yeni Bloglarda Hosting Seçimi Nasıl Olmalıdır ? [nb]

Gördüğünüz gibi çok rahat şekilde erişim sağlayabiliyoruz ve bilgilerimize ulaşabiliyoruz. Sorun ve sıkıntılarınızda anindahosting yetkilileri derhal sorunlarınıza çözüm üretmeye başlıyorlar. Yeni başlayan arkadaşlar kesinlikle bu hosting firmasını seçmeli. Hem bütçeye uygun hemde teknik destek ekibi oldukça ilgili ve çözüm odaklı.

 

[n]3.[nb] Veri Tabanı Oluşturma

WordPress için asıl işlemlere gelecek olursak satın almış olduğumuz hosting’den veritabanı oluşturmamız gerekiyor bunu şu şekilde yapıyoruz.

[o]#[ob] Cpanel giriş yaptıktan sonra Mysql Veritabanı Sihirbazına tıklıyoruz.

domain-hosting-yönlendirme7

Sırasıyla anlatıyorum:

[o]#[ob] Yeni bir veritabanı adı giriyoruz. Örneğin : wordpressblog, wpblog, wp22 vb.

[o]#[ob] Yeni bir kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz.

[o]#[ob] Bu adımda tüm seçenekleri seçmemiz gerekiyor. Ulaşılabilir yetkisini tüm tablolara izin vermemiz gerektiğinden dolayı hepsi seçilmeli.

[o]#[ob] Tüm işlemleri tamamladıktan sonra MySQL Veritabanları kısmından veritabanı adı, kullanıcı adı, şifreyi görebiliyoruz. Bunları not alın çünkü wordpress kurulumunda işimize yarayacaklar.

Ayrıca yeni başlayan arkadaşlarada bilgi vereyim, veritabanı dediğimiz tüm bilgilerin barındığı bir ortamdır. WordPress için eklenti tablolarının ve yazılarımızın depo edildiği bölümdür.

 

[n]4.[nb] FTP Dosyaları Gönderme

Bunun için filezilla programını kullanabilirsiniz. En çok tercih ettiğim programdır. Hosting bilgilerinizi aldıktan sonra filezilla programını indirip kurunuz ve açınız. Açtıktan sonra şu yolu izleyiniz. Dosya > Site Yöneticisi ( Yukarıda en başta yer almaktadır). Bu bölümde sitelerinizi kayıt ederek hızlı giriş yapma imkanı sağlayabiliyorsunuz. domain-hosting-yönlendirme8

Yukarıdaki fotoğrafta sitenize giriş yapabilmek için bir kaç alanı doldurmanız gereklidir. Sitenize bir isim verin ve daha sonra sunucu bölümüne site adresinizi, oturum açma tipini normal, kullanıcı  kısmına kullanıcı adınızı, parola kısmına parolanızı yazdığınızda işlem sorunsuzca tamamlanacak ve web sitenize erişim sağlamış olacaksınız.

Erişim sağlandıktan sonra WordPress dosyalarını public_html veya www klasörlerinden herhangibirinin içerisine sürükleyerek sunucuya yüklenmesini bekleyiniz.

WordPress dosyalarını indirip rardan çıkardıktan sonra klasör içerisindeki dosyaları atıyorsunuz burada kafanız karışmasın. WordPress dosyalarını indirmek için : https://tr.wordpress.org

[n]5.[nb] WordPress Kurulum Aşamaları

 

[o]Tavsiye Yazı :[ob]  [n] WordPress Nedir ? [nb]

wordpress nasıl kurulur

WordPress dosyalarını filezilla programı aracılığı ile sunucuya yolladıktan sonra sitenize giriş yaptığınızda karşınıza yukarıdaki fotoğraftaki gibi bir ekran gelecek ve Başlayalım butonuna basacaksınız.

wordpress nasıl kurulur1

[o]#[ob] Yukarıda gördüğünüz bölümdeki boşluklara 3.adımda yapmış olduğumuz veritabanı bilgileri girilecektir. Doldurulacak alanlar: Veritabanı ismi, kullanıcı adı, parola diğer bilgileri ellemeden o şekilde bırakmanız gerekiyor tablo ön ekini değiştirebiliyoruz fakat buna gerek yok bana göre o yüzden 3 kısmı doldurarak Gönder butonuna tıklıyoruz. Daha sonrasında Kurulum Yap butonuna tıklıyoruz diğer adıma geçiyoruz.

wordpress nasıl kurulur2

[o]#[ob] Bu kısımda siteye giriş bilgilerinizi ve site başlığını belirliyoruz. Parolanızın güçlü olmasına özen göstermenizde fayda var. Arama motoru görünürlüğü butonunu işaretlemiyoruz. Bunun sebebi açmış olduğunuz sitede makale girişi yapacak iseniz google, yandex, bing botları tarafından engelleniyor ve aramalarda çıkmıyor. Fakat bu seçeneği düzenleme yapacağınız zaman arama motorlarının yanlış index almaması için işaretleyebilirsiniz. İşlerinizi bitirdiğinizde işareti tekrar kaldırabilirsiniz. Tüm gerekli alanları doldurdukan sonra WordPress’i Kur butonuna tıklayarak işlemimizi sonlandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

[n]6.[nb] WordPress’e İlk Bakış

wordpress nasıl kurulur3

Evet arkadaşlar blogumuzu açtık çok heyecanlıyım… İlk bakış olarak genel hatlarıyla menülerin açıklamasını yaparak sizlere yardımcı olmak istiyorum.

[o]#[ob] Başlangıç kısmında sitenizin özetini görebilir istatistiklere bakabilirsiniz.

[o]#[ob] Güncellemeler bölümünde yüklemiş olduğunuz temanın veya eklentilerin güncel sürümleri geldiğinde sizi uyarır ve güncelleme işlemlerini yapmanızı sağlar.

[o]#[ob] Yazılar bölümünde blogunuz için yazacağınız makalelerin kısmıdır. Bu alanda yeni yazı ekle diyerek yeni yazınızı yazmaya başlayabilir veya tüm yazılarınıza erişebilirsiniz.

[o]#[ob] Ortam bölümü yazılarınız için veya sitenize yüklemek istediğiniz tüm fotoğrafların veya medya  dosyalarını görmeye yarayan bir paneldir. Tüm yüklediğiniz medya dosyalarına buradan ulaşabiliyorsunuz.

[o]#[ob] Sayfalar bölümünde hakkımda, iletişim gibi sayfaları oluşturabiliyorsunuz ve istediğiniz  gibi düzenleyebiliyorsunuz.

[o]#[ob] Yorumlar bölümünde yazılarınıza yorum yapan kişilerin yorumlarını görebilir onaylama, red etme, silme gibi işlemleri gibi gerçekleştirebiliyorsunuz.

[o]#[ob] Görünüm bölümünde temanıza ait ayarları ve blogunuz için gerekli olan düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

[o]#[ob] Eklentiler bölümünde iste tüm eklentileri görebiliyor, yeni eklentiler yükleyebiliyorsunuz.

[o]#[ob] Kullanıcılar bölümünde blogunuza kayıtlı tüm kullanıcıları görebilir ve yetki verebilirsiniz.

[o]#[ob] Araçlar kısmında wordpress içe veya dışa aktarma gibi seçenekleri yapabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekiyorsa blogger kullanan bir kullanıcı sitesini wordpress’e taşıyacak ise bu kısımdan işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

[o]#[ob] Ayarlar bölümünde sisteminizin genel ayarları mevcuttur. Genel hatlarıyla ve detaylı fonksiyonlarıyla bir çok ayar mevcut olduğu için hepsini yazmak mümkün olmadı.

Bir çok kişi wordpress kurulum konusuna önem vermemektedir. Ben bir çok yeni başlayan blog yazarlarına yardımcı olmaya çalıştım. Yeni başlayacak arkadaşlar için bir çok bilgi vermeye çalıştım umarım makalem sizler için faydalı olmuştur. Keyifli okumalar, iyi bloglamalar dileği ile…

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

10 comments On Adım Adım WordPress Kurulumu (Resimli Anlatım)

Leave a reply:

Your email address will not be published.