Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez

5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak

BLOGLAMA • 27 Nisan 2016 • Alihandro •  9 yorum yapılmış

5 Adımda Kaliteli Blog Yazısı Oluşturmak

Bloglar hayatımızda tamamen yer almaya başladı zira neredeyse kadınlı, erkekli herkesin blog adresi var. Bu blog adresleri içerisinde insanlar günlük hayatlarında yaşamış olduğu olayları yazmakta veya insanlara faydalı bilgiler dağıtmakta. Blog yazılarını okumak gerçekten keyifli oluyor çünkü diğer internet sitelerinden daha farklı bir yazı stiline ve eğlenceli bir sunuma sahip oluyorlar fakat bunu herkes başaramıyor. Peki bir blog adresinin içerisinde neler olmalı? Daha doğrusu bir blog nasıl kaliteli hale getirilir?

kaliteli-blog-yazısı-üretmek

 

Blog adresleri genel olarak isim ve soyisimden oluşturmaktadır fakat bazı insanlar bloglarına yani kendilerine farklı bir şekilde isim takmaktalar. Benim blogum gibi; ”Alihandro”.

Alihandro’nun açılımı ise Alihan. Peki bir blogta neler paylaşmak gerekli?

Bir blog içerisinde istediğiniz herşeyi paylaşabilirsiniz. Yani insanlara faydalı olabilecek herşeyi paylaşabilirsiniz. Bunun haricinde günlük olarak yaşadığınız bazı şeyleri yazabilirsiniz. İnsanların görüşlerini değerlendirebilir, birilerine motivasyon içerikli yazılar yazabilir daha bunun haricinde daha bir çok iş yapabilirsiniz. Blog okuyucularının yorum yaparak sizi desteklemesi de bu yolda size motivasyon verecektir. Birilerinin sizi takip ediyor olması fazlasıyla insanları mutlu eder.

Tavsiye Yazı :   Kişisel Blog Nasıl Popüler Olur?

Ama artık bloglar blog olmaktan çıktılar. Bir çok insanın gözünü para bürüdüğü için artık yazılar değişti, yazıların içerisinde saçma sapan cümleler kullanılmaya başladı. Daha bir çok şey var. Yani yazılan yazıların artık hiç birisi kaliteli değil. Hepsi para kazanmak için yazılıyor ve insanlar bu uğurda savaş veriyorlar. Aslında yani herkesin temel amacı bu ama keşke yazılan yazılarda kaliteli ve bir o kadar güzel olsa. Diğer birşeyse adam kişisel blog açıyor. Buraya editör tutuyor. Sizce bu ne kadar mantıklı? Sonuçta senin kişisel bir siten var. Burada yazıları yazacak olan sensin fakat başka birisini tutarak onun görüşlerini burada paylaşmasını istiyorsun. İşte böyle. Bloglar artık blog olmaktan çıktı.

5-adımda-kaliteli-içerik-oluşturmak

Tüm bunlara rağmen halen kaliteli bir blog mu istiyorsunuz? O halde yazımızı okumaya devam edin sizlere bu yolda yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Hedef Kitleniz Kim?

# Hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. Erkeklere mi yoksa kadınlara mı hitap edeceksiniz? veya hangi yaş aralığına? Hangi şehire? Hangi ülkeye? Hangi spor takımına? Bu gibi şeyleri ele alarak doğru bir hedef kitlesi seçmeniz gerekiyor. Blog adresinizin futbol olduğunu düşünelim. Siz bu blog adresi içerisinde ”futbol” ne demek diye yazı yazarsanız saçma olur zaten o insan futbolun ne olduğunu biliyor ve senin siteni ziyaret ediyor. Sen futbol makaleleri yazıyor ve paylaşıyorsun. Bu tür şeylerden uzak durmalısın.

2. Konu ve Kategori Belirlenmeli

# Yukarıda dediğimiz gibi bir kesime hitap etmeniz gerekiyor. Sağlık alanında hizmet veren bir siteye gidipte teknoloji veya moda makalesi eklerseniz bu da saçma olur. Genel ve kişisel blog açarak böyle bir sınırlamaya maruz kalmazsınız.

3. Başlıklarınız Düzgün Bir Şekilde Olmalı

# Başlıklarınızı düzgün ve kafiyeli bir şekilde yapmanız gerekiyor. Sadelikten yana olmanız gerekiyor ve insanları sıkmamanız aynı zamanda arama motorlarında aratılacak şekilde başlıklar seçmeniz gerekiyor. Unutmayın; ”Ziyaretçiler sizi başlıklarınızdan bulupta geliyor.”

4. Ziyaretçilerinizi Etkileyin

# Mükemmel bir şekilde giriş yaparak ziyaretçilerinizin daha ilk başta canını sıkmayın. O adam oraya canı sıkılsın diye gelmiyor. Girişlerinizi saçma bir şekilde yapmayın zira adamlar futbol makalesi arattığında siz gidipte ona sağlık makalesi girişi yapmayın veya başlığınız; ”Futbol nedirse” siz girişe gidipte ”futbolda korner vardır” yazmayın. Futbolun amacından bahsedin ve insanları sıkmaktan uzak durun.

5. İçerikleriniz Daima Düzgün Bir Şekilde Olsun

# İçeriklerinizin bir standartı olsun ve o standarttan kesinlikle ayrılmayın.Kaliteli içerik üretmek için her zaman özgün ve bilgiye dayalı içerikleri kullanın.Yazma amacınız ile paylaşma amacınız bir olsun. Para kazanmak ve ya yazmak için yazmayın. Daima yararlı bilgiler vermek kullanıcılara faydalı içerikler sağlamak için yazın. O zaman başarıya ulaşırsınız.

Makalem siz değerli kullanıcılar için umarım faydalı olmuştur. Tüm kullanıcılara keyifli okumalar dilerim.

Alihandro

Merhaba, Ben Alihan İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümü öğrencisiyim.Teknoloji ve internet meraklısıyım.Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Yorumlar (9 Yorum)

 • İyi yazı olmuş,ellerinize sağlık.

 • Gayet başarılıolmuş hocam biraz sıkıntı duyduğum konulara değinmişsin teşekkür ederim. Umarım bendde bu kadar akıcı bir şekilde yazabilirim.

  • Alihandro

   Aslında akıcı yazmak için tek ihtiyaç duyulan dil bilgisi değil o günlük psikolijinize bile bağlı ben bazen saçma sapan makaleler oluşturabiliyorum fakat yinede paylaşıyorum ne kaybedeceğimki 🙂 Sizde de kaybetme korkusu olmasın mutlaka süreklilik olsun yeter zaten.

 • Emek vermeden hiçbir şey olmuyor. Kaliteli bir blog oluşturmak ve belli bir takipçi kitlesine ulaşmak için de yayınladığınız yazıların üstünkörü değil, güncel ve iyi kaleme alınmış yazılar olması lazım. Ziyaretçilerin sabah internete girince “acaba bugün ne yazmış” diye merakla sitenizi açmasını sağlayacak içerik üretilmesi gerekiyor.

  • Alihandro

   Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bu konuda haklısınız ve bende zamanla kendimi geliştiriyorum, sağolun.

 • harika bir yazı olmuş teşekkür ediyorum 🙂

 • Açıklayıcı bir yazı olmuş, bilmeyenlerin bu yazıdan yararlanması gerekiyor 😀

 • Bende 1 haftadır blog yazmaya başladım. Yazınızın bana faydası olacağını umuyorum. Teşekkürler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Blog Güncellemeleri

Güncel içeriklerden haberdar ve bana destek olmak istiyorsanız 15 saniyenizi ayırarak abone olabilirsiniz.

E-Mail

wowote
instagram takipçi instagram beğeni hilesi instagram beğeni

Yazılarımdan Haberdar Olmak İstemezmisin ?

5 saniyeni ayırarak bana destek olabilir ve aramıza katılabilirsin.